Pierwszych sześć miesięcy 2016 r. przyniosło wyraźny wzrost skuteczności kontroli skarbowych - informuje Ministerstwo Finansów. Łączna wartość związanych z ustaleniami kontrolerów wpłat do budżetu oraz zatrzymanych wypłat nienależnego zwrotu VAT wyniosła w tym okresie 832 mln zł i była o 71,3 proc. większa niż w I półroczu 2015 r.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), która zmieni nie tylko instytucjonalne otoczenie w zakresie podatków, zacznie funkcjonować 1 marca 2017 roku. Modyfikacji ulegną również uprawnienia i gwarancje procesowe firm. Z początkiem marca zaczną obowiązywać nowe zasady prowadzenia kontroli i postępowań podatkowych oraz rozpatrywania odwołań od decyzji wydanych przez organy nowej administracji skarbowej. Pracownicy kontroli dostaną więcej uprawnień, a w konsekwencji wprowadzenie KAS zmieni aktualny porządek prawny.
Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami, w których autor wiadomości informuje o doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli, próbie nawiązania kontaktu telefonicznego oraz prosi o otwarcie linku znajdującego się w tej wiadomości.
Już od lipca 2016 roku niektórzy podatnicy będą zobowiązani do przekazywania danych z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych na żądanie organu podatkowego w formie ujednoliconego pliku elektronicznego, czyli tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Przystępując do wdrożenia JPK należy zaplanować nakłady ekonomiczne przeznaczone na jego implementację oraz upewnić się, za co i w jakiej wysokości grożą kary.
Krajowa Administracja Skarbowa zacznie działać 1 marca 2017 r. Ma zastąpić funkcjonujące obecnie osobno piony administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej oraz posiadać rozszerzone uprawnienia. KAS powstaje, by walczyć z przestępstwami podatkowymi i niwelować lukę podatkową.
2017 © Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.
/WiedzaiPraktyka
/wip