Banki obawiają się kosztów wynikających ze zmian w ustawie o VAT

Banki obawiają się kosztów wynikających ze zmian w ustawie o VAT

Obowiązki związane z wprowadzeniem mechanizmu podzielonej płatności stanowi wyzwanie także dla sektora bankowego. Okazuje się, że banki obawiają się konsekwencji tej reformy, ponieważ wprowadzenie tzw. split payment wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla banków.Prowadzenie rachunków VAT będzie kolejnym w ostatnich miesiącach obowiązkiem banków i SKOK, które wprowadził obecny rząd.

Jeżeli chodzi o mechanizm podzielonej płatności, zbliża się on wielkimi krokami. Perspektywa wprowadzenia nowelizacji ustawy o VAT wydaje się coraz bliższa. Jeśli Sejm przyjmie projekt, w przyszłym roku każdy podatnik posiadać będzie obowiązkowy rachunek VAT prowadzony nieodpłatnie przez bank, w którym posiada konto rozliczeniowe. Pierwotnie miał to być początek roku, termin jednak przełożono na 1 kwietnia 2018 roku.

Ustawodawca nakłada na banki ciężar założenia i utrzymania rachunku VAT. Eksperci oceniają, że może to spowodować pewne działania banków, którymi będą chciały zrekompensować straty za prowadzenie rachunków VAT nieodpłatnie. W konsekwencji można spodziewać się podwyższenia opłat za prowadzenie istniejących rachunków lub wprowadzenia innych dodatkowych opłat.

Źródło: DGP

E-Doradca Analiza Finansowa