Ceny transferowe: dłuższy termin na spełnienie obowiązków dokumentacyjnych

Ceny transferowe: dłuższy termin na spełnienie obowiązków dokumentacyjnych

Ministerstwo finansów pracuje nad rozporządzeniem, które wydłuży termin na złożenie oświadczenia o dokumentacji cen transferowych do 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.

 
Zgodnie z komunikatem resortu finansów ministerstwo opracuje rozporządzenie dotyczące zmiany terminów: 

  • sporządzenia dokumentacji podatkowej (lokalnej i grupowej),
  • złożenia oświadczenia o dokumentacji cen transferowych oraz 
  • złożenia deklaracji CIT-TP / PIT-TP.

Termin zostanie wydłużony do 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Wówczas podatnicy, którzy zakończyli rok podatkowy 31 grudnia 2017 r. byliby zobowiązani do przygotowania dokumentacji cen transferowych do końca września 2018 r.
Proponowane zmiany znajdą zastosowanie do transakcji zawieranych w przez podatników w roku 2017 i 2018.

Wydłużenie terminów ma dotyczyć wszystkich podatników, również tych, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Resort finansów prowadzi równoległe prace nad przygotowaniem nowelizacji ustawowej, która w znaczący sposób pozwoli zmniejszyć i uprościć obowiązki dokumentacyjne podatników. Zmiany te będą korzystne dla podatników i możliwe, że będą obowiązywały w z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo finansów przyznaje, że planowana zmiana jest skutkiem sygnałów napływających od podatników, którzy mają problem z przygotowaniem dokumentacji cen transferowych na czas. To właśnie w bieżącym roku, podatnicy po raz pierwszy mają do czynienia z rozszerzonym obowiązkiem dokumentacyjnym.

Źródło: PwC/MF

E-Doradca Analiza Finansowa