Czy utrata prawa do ryczałtu od działalności osobistej obejmuje również spółkę cywilną?

Czy utrata prawa do ryczałtu od działalności osobistej obejmuje również spółkę cywilną?

Prawo do opłacania zryczałtowanego podatku można stracić, jeśli przychody podatnika przekroczą 150 tys. euro albo jeśli podatnik zajmie się działalnością, która jest wykluczona z takich rozliczeń. Jednak czasem przedsiębiorcy poza własnym biznesem prowadzą ze wspólnikami spółki cywilne, które również rozliczane są na zasadach uproszczonych. Czy utrata prawa do ryczałtu od działalności osobistej oznacza także koniec takiego rozliczania spółki?

Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą preferuje uproszczone rozliczenia podatkowe. Jednak niektórzy decydują się na takie rozszerzenie działalności, które sprawia, że tracą prawo do rozliczeń uproszczonych. Nie chodzi tylko o wzrost obrotów (przedsiębiorcy z przychodami powyżej 150 tys. euro – czyli 636 555 zł w roku bieżącym – tracą prawo do rozliczania się ryczałtem), ale również o niektóre rodzaje działalności. Np. osoby prowadzące apteki nie mają prawa do rozliczeń ryczałtem, podobnie osoby handlujące częściami do pojazdów mechanicznych.

Rozliczenie handlu nieruchomościami wyłącznie na zasadach ogólnych

Z prawa do rozliczeń ryczałtem nie mogą korzystać także osoby, której zajmują się kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek. A taką działalność chce rozpocząć podatnik, który skierował wniosek o interpretację podatkową. Dokładnie zamierzał on rozszerzyć o tę działalność biznes, który już prowadził a który rozliczał właśnie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnik miał świadomość, że przy takiej działalności musi płacić podatek na zasadach ogólnych. Poza tym, jak stwierdził, przewiduje on, że z obrotu nieruchomościami na własny rachunek uzyska on wpływy przekraczające ustawowy limit.

Jednak podatnik był wspólnikiem spółki cywilnej, która również rozliczała się ryczałtem. I tej spółki właśnie dotyczyło jego pytanie – czy kiedy w działalności wykonywanej osobiście przejdzie na rozliczenia na zasadach ogólnych, to będzie musiał również w ten sam sposób rozliczać dochody ze spółki cywilnej.

Prawo pozwala rozdzielać rozliczenia

Izba Skarbowa w Poznaniu z interpretacji z 5 sierpnia 2016 r. (sygnatura ILPB1-1/4511-1-14/16-2/KS) powiedziała, że podatnik nie będzie musiał przejść na rozliczenia ogólne w przypadku przychodów uzyskanych ze spółki cywilnej.

Decyduje tutaj art. 6 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który mówi, że jeżeli podatnik prowadził w roku poprzedzającym rok podatkowy działalność osobiście i w formie spółki, to może opłacać ryczał: albo „odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1”, albo „z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki – gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b)”.

Ustawa więc daje przedsiębiorcy wybór, jak rozliczać spółkę i działalność osobistą. Wprawdzie przepisy nakazują przechodzić na rozliczenia ogólne, jeśli przychody przekroczą 150 tys. euro, ale pozwalają je liczyć dla każdego ze źródeł oddzielnie.

W tej sytuacji więc podatnik, który z działalności osobistej będzie płacił podatek na zasadach ogólnych, będzie mógł rozliczać przychody ze spółki ryczałtem.

Autor: Marek Siudaj, Tax Care

E-Doradca Analiza Finansowa