Eksport przyspiesza, ale jeszcze szybciej rośnie import

Eksport przyspiesza, ale jeszcze szybciej rośnie import

Eksport po siedmiu miesiącach br. wyniósł 125,7 mld euro i zwiększył się w porównaniu z tym samym okresem 2017 r. o 6,5 proc. Import osiągnął 127,3 mld euro i był wyższy o 8,7 proc. Ujemne saldo wyniosło 1,6 mld euro. Przed rokiem było dodatnie i osiągnęło 0,7 mld euro - podał GUS.

 Najnowsze dane GUS skomentował ekspert ekonomiczny Lewiatana.

Jak mówi Zbigniew Maciąg po siedmiu miesiącach deficyt w obrotach towarowych powiększył się o 400 mln euro i osiągnął 1,6 mld euro. Po pierwszym kwartale wynosił jeszcze 0,9 mld euro, po sześciu miesiącach 1,2 mld euro. Eksport radzi sobie całkiem nieźle, ponieważ jego dynamika od początku roku rośnie. Jeszcze w pierwszym kwartale wynosiła (w euro) 3,7 proc., a po siedmiu miesiącach wzrosła już do 6,5 proc.

Rośnie deficyt w handlu zagranicznym

Jednak od eksportu jeszcze szybciej rośnie import i to powoduje, że deficyt w handlu zagranicznym jest coraz większy. Przyczyną może być rozpędzona konsumpcja. Polacy chętnie wydają pieniądze w sklepach, także na zakup produktów z importu. Niewykluczone, że i przedsiębiorstwa zwiększają import komponentów czy materiałów do produkcji, co przełoży się na ich lepsze wyniki. Więcej też płacimy za surowce energetyczne, zauważa ekspert.

Eksporterzy dostaną zadyszki

W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać pogłębienia deficytu w obrotach towarowych. Tym bardziej, że lekkiej zadyszki mogą dostać eksporterzy. Ankietowani na potrzeby wskaźnika PMI menedżerowie twierdzili, że w sierpniu doszło do największego od czterech lat spadku wartości nowych zamówień eksportowych. Może to oznaczać, że już w tym miesiącu wyniki eksporterów nie będą tak dobre, prognozuje ekspert i ostrzega, że otoczenie zewnętrzne nie będzie sprzyjało naszym firmom. Spadek popytu zagranicznego związany jest ze spowolnieniem w światowym handlu, które ujemnie wpływa na eksport strefy euro.

W pierwszym kwartale, eksport netto pomniejszył PKB o 1,2 pkt proc. Z kolei w drugim kwartale saldo handlu zagranicznego powiększyło PKB o 0,5 pkt proc. W drugiej połowie roku trudno liczyć, aby eksport netto mógł mocno wesprzeć wzrost gospodarczy.

Źródło: Zbigniew Maciąg, Konfederacja Lewiatan

 

Autor: oprac. redakcja portalu

E-Doradca Analiza Finansowa