Euro już nie takie straszne dla polskich firm

Euro już nie takie straszne dla polskich firm

Kryzys z lat 2010-2011 uderzył w reputację euro na świecie, w tym w Polsce. Ale biznes zapomina o słabościach unijnej waluty. Już trzy czwarte średnich i dużych przedsiębiorstw chciałoby, by Polska zamieniła złotego na euro.

 

 

 

Firma Grant Thornton przedstawiła wyniki badania skłonności średnich i dużych firm do przyjęcia unijnej waluty. Badanie opisane w niniejszym raporcie zostało przeprowadzone w ramach projektu badawczego International Business Report przez Millward Brown na zlecenie Grant Thornton International. Badanie prowadzone jest co roku metodą CAPI na losowej grupie 200 przedstawicieli zarządów średnich i dużych firm działających w Polsce. Ostatnie badanie, za 2018 rok, zostało przeprowadzone w czerwcu i lipcu 2018 r.

Najwyższy wynik od czasu "kryzysu greckiego"

Okazuje się, że unijna waluta znowu cieszy się zaufaniem wśród polskich firm. Obecnie już 74% średnich i dużych przedsiębiorstw chciałoby, aby nasz kraj zrezygnował ze złotego i dołączył do strefy euro. To najwyższy wynik do 2011 r., czyli od szczytu „kryzysu greckiego” (w lipcu 2011 r. przeprowadzono redukcję długu Grecji wobec banków) oraz wynik o 16 pkt proc. wyższy niż w roku 2016 (w 2017 roku nie przeprowadzono ankiety). Trwający przez pięć lat (2010-2015) proces konsekwentnego zniechęcania się polskich firm do unijnej waluty został więc zatrzymany i odsetek zwolenników euro wrócił w okolice poziomu „przedkryzysowego”.

Wina nie leży w złotym

Mogłoby się wydawać, że skłonność przedsiębiorców do przyjmowania euro jest skorelowana z tym, jak zmienny jest kurs złotego. Jednak wcale tak nie jest. Złoty w ostatnim czasie wyraźnie się ustabilizował. Średnia zmienność jest najniższa przynajmniej od  2002 roku. Wydaje się więc, że wina nie leży w złotym – przedsiębiorcy nie tyle są coraz bardziej zniechęceni do rodzimej waluty, co po prostu poprawia się ich postrzeganie samego euro.

Komentarz eksperta

- Strefa euro przestała już przypominać płonący dom, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Teraz nie tylko pożar zgasł, ale dom wręcz zyskał nową elewację i prezentuje się całkiem atrakcyjnie. Czy jednak konstrukcja w środku rzeczywiście jest bezpieczna? Trudno to dzisiaj jednoznacznie oceniać - komentuje Grzegorz Taraszkiewicz - Sirocki, Associate Partner w GT.

Więcej na http://grantthornton.pl/publikacja/polskie-firmy-znowu-wierza-w-euro/

Źródło: Grant Thornton

Autor:   oprac. redakcja portalu

E-Doradca Analiza Finansowa