GPW już od roku bez dużej oferty IPO

GPW już od roku bez dużej oferty IPO

Na giełdzie w Warszawie w minionym kwartale odnotowano 10 ofert o łącznej wartości 43 mln euro – wynika z najnowszego raportu „IPO Watch Europe” przygotowanego przez PwC. Perspektywy na kolejne miesiące są niepewne. Brak zapowiedzi dużej transakcji.

 

 

 

 

Najnowszy raport firmy PwC „IPO Watch Europe” przedstawia sytuację pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) na europejskich giełdach, w tym także na warszawskim parkiecie.

Duży spadek na giełdach europejskich

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość IPO w Europie wyniosła 9,3 mld euro i spadła w II kwartale 2018 r. (w porównaniu do drugiego kwartału 2017 r.) aż o 6,9 mld euro. Jest to więc spadek aż o 43% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego (16,2 mld euro).

10 ofert IPO na GWP

W II kwartale 2018 r. w Polsce miało miejsce 10 pierwotnych ofert publicznych (IPO) – trzy debiuty na rynku głównym GPW oraz siedem na alternatywnym rynku NewConnect. Największą pod względem wartości ofertą publiczną był debiut wydawcy gier komputerowych Ten Square Games (94,0 mln zł). Drugim debiutem było IPO spółki biotechnologicznej OncoArendi Therapeutics  (58,0 mln zł). Na trzecim miejscu uplasowała się oferta spółki z rynku fotowoltaiki ML System (34,6 mln zł). Łączna wartość IPO przeprowadzonych na alternatywnym rynku NewConnect wyniosła 15,2 mln zł.

Słabe wyniki na warszawskim parkiecie, czyli komentarz eksperta

- Warszawski parkiet przyciągnął w ostatnich miesiącach emitentów z innowacyjnych sektorów gospodarki (m.in. gry i technologie IT, biotechnologia), co z pewnością jest bardzo dobrą wiadomością dla kolejnych innowacyjnych spółek rozważających debiut giełdowy. Mimo to, nie był to z pewnością udany kwartał, który zwykle jest jednym z najaktywniejszych okresów w ciągu roku. Warszawska GPW od niemal roku czeka na znaczące IPO o wartości przekraczającej 100 mln euro, które przyciągnęłoby uwagę inwestorów zagranicznych i pobudziło aktywność na rynku. W pierwszym półroczu 2018 r. pozycję naszego rynku w zakresie liczby debiutów ratował głównie NewConnect i powracający na rynek alternatywny inwestorzy. Natomiast jeśli chodzi o łączną wartość ofert, Warszawa była po raz kolejny jednym z najmniejszych rynków spośród tych, na których przeprowadzono co najmniej jedno IPO. Perspektywy na kolejne miesiące są niepewne, brak przy tym jasnych i wyraźnych zapowiedzi dużych transakcji w drugiej połowie roku, a luki po nich nie wypełnią kolejne debiuty na rynku alternatywnym - uważa Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Źródło: PwC

Autor:   Redakcja portalu

E-Doradca Analiza Finansowa