Inflacja bez zmian

Inflacja bez zmian

Jak podał GUS inflacja w sierpniu br., w ujęciu rocznym, wyniosła 2 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny nie zmieniły się.

 

 

 

 

Z związku z najnowszymi danymi GUS na temat inflacji przestawiamy komentarz Zbigniewa Maciąga, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan.

To już trzeci miesiąc z inflacją na poziomie 2 proc. W sierpniu, w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług nie zmieniły się. W porównaniu z sierpniem 2017 najbardziej podwyższyły wskaźnik inflacji wyższe ceny transportu (o 8,5 proc.), a także mieszkania oraz żywności i napojów bezalkoholowych (po 2,1 proc.). Natomiast niższe o 3,4 proc. ceny odzieży i obuwia obniżyły ten wskaźnik. W skali roku paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o 15,3 proc. benzyny o 13,5 proc., gazu o 23,4 proc., oleju napędowego o 16,7 proc.

Ropa drożeje, więc taniej nie będzie

W najbliższych tygodniach kierowcy raczej nie mają co liczyć na obniżki cen na stacjach benzynowych, ponieważ drożeje ropa naftowa na rynkach międzynarodowych. W tym tygodniu na giełdzie w Londynie cena ropy Brent przekroczyła już nawet 80 dolarów za baryłkę, czyli kosztowała najwięcej od ponad trzech lat. Ceny ropy naftowej mogą dalej utrzymywać się na wysokim poziomie. Jak podkreśla ekspert, popyt na ten surowiec rośnie, a jego dostawy zostały ograniczone wskutek polityki Rosji, OPEC, a także zmniejszenia dostaw z Iranu. Cenom paliw na stacjach benzynowych nie sprzyja również słaby złoty.

Depozyty przynoszą straty

Z 2 proc. inflacji nie mogą cieszyć się na pewno posiadacze lokat w bankach. Wiosną, przy niskiej inflacji ich pieniądze przestały tracić na wartości, ponieważ realne oprocentowanie wielu lokat było dodatnie i mogli liczyć chociaż na minimalny zysk. Obecnie, przy 2 proc. inflacji wiele depozytów realnie przynosi straty. Średnie oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty wynosi zaledwie 1,74 proc. Bankom nie zależy na podwyżce oprocentowania lokat, gdyż mają nadmiar gotówki i dobrą płynność. I sytuacja, jak podkreśla ekspert, raczej szybko się nie zmieni, ponieważ stopy procentowe są bardzo niskie, a Rada Polityki Pieniężnej zapowiada, że na ich podwyżkę nie ma co liczyć w perspektywie roku, a może i dłużej.

Źródło: Zbigniew Maciąg, Konfederacja Lewiatan

oprac. redakcja portalu

E-Doradca Analiza Finansowa