Niższy ZUS dla małych firm a wpływ na gospodarkę

Niższy ZUS dla małych firm a wpływ na gospodarkę

Rząd planuje obniżenie składki na ubezpieczenie społeczne najmniejszym przedsiębiorcom. Według Konfederacji Lewiatan nie będzie to miało wpływu na gospodarkę.

  

Nowe przepisy i ich wpływ na gospodarkę skomentował Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Przepisy skierowane są do najmniejszych przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5250 zł. Będą oni płacić proporcjonalnie niższą stawkę.

Zmniejszenie obciążeń najmniejszych przedsiębiorców składkami na ubezpieczenia społeczne adresowane jest do osób, które nie mogą podjąć pracy na etacie ze względu na obowiązki rodzinne lub brak ofert pracy i zatrudnieni są dorywczo lub nieoficjalnie. Być może część z nich zdecyduje się na podjęcie zarejestrowanej działalności gospodarczej. Ekspert zwraca jednak uwagę, że niższe składki oznaczają przecież niskie emerytury w przyszłości.

Według eksperta taka obniżka składek na ZUS nie będzie miała istotnego znaczenia dla gospodarki. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które przez dłuższy czas są mało efektywne i nie przekraczają progu przychodu wskazanego w ustawie powinny raczej szukać pracy najemnej, ponieważ w gospodarce liczy się produktywność pracy.

Do projektu ustawy, zdaniem eksperta, powinien zostać wprowadzony zapis o obowiązkowym monitorowaniu jej wpływu nie tylko na finanse publiczne, ale także na powstanie i likwidację nowych firm, aby po dwóch latach można było dokonać oceny skutków tej ustawy.

 

Konfederacja Lewiatan

E-Doradca Analiza Finansowa