Obligacje skarbowe. Ministerstwo kusi rekordową premią

Obligacje skarbowe. Ministerstwo kusi rekordową premią

Papiery premiowe to nowy sposób nakłonienia Polaków do zakupu papierów dłużnych. Jeśli komuś uda się wylosować premię, to w praktyce oprocentowanie jego obligacji zamiast 1,5% może wzrosnąć do ponad 13%, 120%, 1200% lub nawet... 12 000 % w skali roku – wynika z wyliczeń Open Finance.

 

 

Popyt na obligacje skarbowe jest w bieżącym roku rekordowy. W ciągu czterech miesięcy Polacy kupili te papiery za prawie 3,8 mld złotych. To prawie dwa razy więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem i więcej niż w całym 2015 roku.

 

Premia raz na 90

Na fali tej popularności minister finansów eksperymentuje z mniej tradycyjnymi papierami skarbowymi niż te, które posiadać trzeba przez lata. W październiku 2017 roku przebojem weszła do oferty na przykład obligacja trzymiesięczna oprocentowana na 1,5% w skali roku. Rozwiązanie to cieszy się tak dużym wzięciem, że na ten typ papierów przypada prawie 30% sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych.

Z kolei w czerwcu minister finansów rozpoczął sprzedaż obligacji dziesięciomiesięcznych, w przypadku których oprócz 1,5-proc. oprocentowania (w skali roku) będzie też można liczyć na wylosowanie dodatkowych nagród w kwocie od 10 do 10 tys. zł. Losowanie wśród osób, które kupią w czerwcu br. papiery premiowe, przeprowadzone zostanie 20 marca 2019 roku. Tak jak w przypadku wszystkich obligacji skarbowych, aby zainwestować trzeba kupić przynajmniej pojedynczy papier wartościowy, czyli wystarczy dysponować oszczędnościami w kwocie 100 złotych. Ministerialne dokumenty sugerują, że przynajmniej co 90-ty papier wartościowy powinien pozwolić na wylosowanie jakiejkolwiek wygranej, a główna nagroda trafi do właściciela co najmniej jednej obligacji na 100 tysięcy wyemitowanych. Dla porównania grając w Lotto mamy szansę na trafienie „trójki” na poziomie 1 do 54. Z „czwórki” cieszy się posiadacz jednego kuponu na 1032, a żeby na pewno wygrać główną wygraną trzeba by kupić prawie 14 milionów losów.

Wstępne wyniki imponujące

Czerwcowa emisja jest pilotażowa. Najpewniej ministerstwo zdecyduje się na kontynuowanie sprzedaży tych papierów, jeśli w czerwcu polscy inwestorzy tłumnie ruszą po nowe papiery wartościowe.

Czy tak się stanie? To bardzo prawdopodobne. Z danych zebranych przez Open Finance wynika bowiem, że rano 8 czerwca na obligacje premiowe złożono już prawie 2,8 tysiąca dyspozycji zakupu – to ponad dwa razy więcej niż w przypadku obligacji trzymiesięcznych i więcej niż w przypadku obligacji dziesięcioletnich. Wynik ten jest więc imponujący. Warto przy tym jednak pamiętać, że jeden zapis może opiewać na jedną obligację, a drugi na tysiące papierów. O prawdziwej popularności nowych obligacji świadczyć będą więc dopiero dokładne dane, które ministerstwo opublikuje w lipcu.

Od wygranej podatek "Belki"

W przypadku wygrania premii z obligacji skarbowej, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku. Niestety nie będzie to podatek taki jak w przypadku wygranej w kolekturze Lotto (10% od nagrody powyżej 2280 zł). W przypadku premii z obligacji trzeba liczyć się z wyższym podatkiem „Belki”, a więc z każdej zarobionej lub wygranej złotówki posiadacz obligacji będzie musiał oddać fiskusowi 19 groszy.

Jeśli więc ktoś dziś kupi za 100 złotych obligację, dzięki której zarobi jedynie na odsetkach (1,5% w skali roku), to po 10 miesiącach inwestycji z naliczonych 1,25 zł odsetek fiskusowi będzie musiał oddać 24 grosze, co daje skromne 1,01 złotych czystego zysku.

Jeśli jednak ktoś wygra premię w kwocie 10 złotych, to za 10 miesięcy na jego konto wpłynie oprócz pierwotnego kapitału jeszcze 9,11 złotych tytułem opodatkowanych odsetek i wygranej. W przypadku wyższej 100 – złotowej premii faktycznie na konto inwestora wpłynie kwota 82,01 złotych zysku po opodatkowaniu. Jeśli ktoś będzie miał jeszcze więcej szczęścia i wylosuje tysiąc lub 10 tys. zł premii, to na jego konto wpłynie oprócz pierwotnie zainwestowanych stu złotych też odpowiednio 811,01 i 8101,01 złotych po opodatkowaniu – wynika z szacunków Open Finance.

Bez wygranej przegrasz z inflacją

Trzeba jednak pamiętać o inflacji, która cały czas pochłania wartość nabywczą oszczędności. Ta w połowie przyszłego roku wynosić może około 2,6% - wynika z najnowszej projekcji inflacji NBP. To oznacza, że aby realnie zarobić na zainwestowanych 100 złotych należałoby w ciągu roku zainkasować ponad 2,6 złotych zysku po opodatkowaniu. W przypadku obligacji premiowej sztuka ta nie uda się bez zainkasowania premii. Żeby pokonać inflację trzeba powierzyć ministrowi pieniądze na dłużej. Na przykład w przypadku obligacji 10-letnich można liczyć na odsetki w kwocie 2,7% w pierwszym roku, a potem 1,5 pkt. proc. ponad inflację. Są jeszcze obligacje rodzinne 12-letnie z oprocentowaniem na poziomie 3,2% w pierwszym roku, a potem 2 pkt. proc. ponad inflację, ale to propozycja tylko dla beneficjentów programu 500+.

Bartosz Turek
Źródło: Analizy Open Finance

E-Doradca Analiza Finansowa