Panika w sprawie FATCA jest niepotrzebna. Kto musi podpisać oświadczenie?

Do 1 grudnia niektórzy klienci banków, SKOK-ów, towarzystw funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich i zakładów ubezpieczeń powinni złożyć oświadczenie FATCA. Jeśli tego nie zrobią, instytucja może zablokować rachunek.

– Na mocy podpisanej między polskim rządem a rządem USA umowy, niektórzy klienci banków działających w Polsce będą musieli złożyć oświadczenie FATCA. W oświadczeniu tym muszą napisać, czy nie są przypadkiem obywatelami Stanów Zjednoczonych. Obowiązek ten nie dotyczy jednak wszystkich. Dokument muszą podpisać osoby, które zakładały konta od 1 lipca 2014 r. do 30 listopada 2015 r. i posiadają powyżej 50 tys. USD – mówi Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

FATCA (z ang. Foreign Account Tax Compliance Act) to amerykańska regulacja, na mocy której obywatele USA zostali zobligowani do zgłaszania informacji o swoich rachunkach prowadzonych przez instytucje finansowe poza granicami Stanów Zjednoczonych. Ma ona na celu ściganie podatników ukrywających swoje dochody przed fiskusem, czyli w praktyce służy do uszczelnienia systemu podatkowego.

W konsekwencji umowy podpisanej przez polski rząd z rządem USA w 2014 r., instytucje finansowe działające w Polsce muszą zebrać od swoich klientów odpowiednie oświadczenia. Jednak nie od wszystkich - konieczność wypełnienia i wysłania oświadczenia jest uzależniona m.in. od momentu podpisania umowy z instytucją finansową.  Osoby, które podpisały taką umowę:

  • do 30 czerwca 2014 r. są weryfikowane na podstawie posiadanych już przez tę instytucję danych. Oznacza to, że nie muszą składać oświadczenia, chyba że dana instytucja poprosi o wypełnienie stosownego dokumentu. Może to nastąpić w przypadku osób, które dysponują aktywami powyżej 50 tys. USD.
  • od 1 lipca 2014 r. do 30 listopada 2015 r. i posiadają powyżej 50 tys. USD muszą złożyć oświadczenie FATCA. Klienci, którzy podpisywali umowę o konto i posiadają niższe aktywa nie muszą składać oświadczenia.
  • od 1 grudnia 2015 r. klienci podpisywali już oświadczenie FATCA w trakcie zawierania umowy o konto czy ubezpieczenie.

Źródło: Bankier.pl

Słowa kluczowe:
FATCAumowa FATCA

E-Doradca Analiza Finansowa