Pierwszy kwartał roku na GPW i tylko dwie oferty IPO

Pierwszy kwartał roku na GPW i tylko dwie oferty IPO

Na giełdzie w Warszawie w minionym kwartale odnotowano zaledwie dwie oferty IPO – wynika z najnowszego raportu „IPO Watch Europe” firmy doradczej PwC.

 

 

 

 

Jak się okazuje początek roku na warszawskiej giełdzie pod względem liczby i wartości ofert IPO należał do słabych.

W I kwartale 2018 r. miały miejsce tylko dwie pierwotne oferty publiczne (IPO), po jednej na rynku głównym GPW oraz na alternatywnym rynku NewConnect.

Na głównym parkiecie zadebiutowała litewska spółka Novaturas (operator turystyczny działający przede wszystkim w krajach nadbałtyckich), która przeprowadziła dual listing, czyli jednoczesne wprowadzenie do obrotu akcji na rynku w Warszawie oraz na Nasdaq Vilnius. Oferta publiczna akcji przeprowadzona w Polsce, na Litwie i w Estonii, osiągnęła wartość 92,9 mln zł.

Drugim warszawskim debiutem było IPO spółki Brand24, która na alternatywnym rynku NewConnect pozyskała 6,2 mln zł.

Dla porównywania w I kwartale 2017 r. na GPW w Warszawie również odnotowano dwie oferty – obie na NewConnect, a ich łączna wartość wyniosła zaledwie 5,8 mln zł.

 

Z kolei wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) przeprowadzonych na europejskich giełdach w pierwszym kwartale 2018 roku wyniosła 12,5 mld euro. Oznacza to wzrost aż o 172% w porównaniu do analogicznego okresu rok temu (4,6 mld euro).

Jak tłumaczyć tak słabe rozpoczęcie roku na GPW mimo dobrych wyników w Europie?

Warszawska giełda od lat notuje słabe wyniki IPO na początku roku, więc i wynik z I kwartału br nie jest zaskoczeniem.

 

Wyjątkowo niska aktywność na początku roku to od kilku lat charakterystyczna cecha warszawskiego rynku, w szczególności rynku głównego, na którym od 2012 roku w okresie od stycznia do marca nie notowano więcej niż 2 debiutów. Tym razem optymizm, który zapanował na europejskich parkietach, nie przełożył się na większą aktywność w Warszawie. Dyskusje nad ostatecznym kształtem Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz nad przyszłością OFE powodują dodatkową niepewność wśród inwestorów. Mimo to, co najmniej kilkanaście spółek podtrzymuje plany debiutu giełdowego w 2018 roku (...). Mimo tradycyjnie już słabego pierwszego kwartału, w dalszej części roku pojawią się z pewnością kolejne debiuty, co nie oznacza, że ten okres będzie rekordowy dla GPW - komentuje Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Źródło: PwC

 

E-Doradca Analiza Finansowa