Podzielona płatność za kilka dni wchodzi w życie

Podzielona płatność za kilka dni wchodzi w życie

Już 1 lipca 2018 r. zacznie obowiązywać dobrowolny mechanizm podzielonej płatności dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów przypomina przedsiębiorcom o zasadach bezpiecznych transakcji w nowej kampanii.

 

 

 

 

Mechanizm podzielonej płatności (MPP) mechanizm w którym następuje podział płatności za nabyty towar lub usługę: kwota netto wynikająca z faktury jest płacona na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub jest rozliczana w inny sposób, np. gotówką, natomiast kwota VAT jest płacona na dedykowany rachunek VAT.

Zdaniem resortu MPP to narzędzie, które zwiększy bezpieczeństwo przedsiębiorców oraz pomoże uszczelnić system podatkowy.

Jak przypomina resort finansów MPP oznacza konkretne korzyści dla przedsiębiorcy takie jak:

  • bezpieczeństwo i pewność obrotu. Zapłata w podzielonej płatności będzie bowiem jedną z podstawowych przesłanek, świadczących o zachowaniu należytej staranności. Jeżeli nabywca będzie mieć wątpliwości co do uczciwości swojego kontrahenta lub co do okoliczności transakcji, będzie mógł zastosować MPP. Dzięki temu znacznie zwiększy prawdopodobieństwo, że organy podatkowe zaakceptują jego prawo do obniżenia naliczonego podatku;
  • zwrot różnicy podatku na rachunek VAT w przyspieszonym terminie 25 dni,
  • zniesienie solidarnej odpowiedzialności oraz
  • brak sankcji w VAT.

Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową uruchamia kampanię edukacyjną Bezpieczna transakcja.

Ministerstwo informuje, że w ramach kampanii powstała strona internetowa bezpiecznatransakcja.mf.gov.pl

Znajdują się tam informacje dotyczące mechanizmów wyłudzania VAT, mechanizmu podzielonej płatności oraz okoliczności, na które przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę przy zawieraniu transakcji.

Źródło: MF

E-Doradca Analiza Finansowa