Polska agencja ratingowa zwiększy przejrzystość rynku

Polska agencja ratingowa zwiększy przejrzystość rynku

Polska agencja ratingowa zwiększy przejrzystość rynku

Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju oraz Biuro Informacji Kredytowej podpisały we wtorek porozumienie o współpracy na rzecz wspólnej agencji ratingowej. Agencja ma działać w oparciu o Instytut Analiz i Ratingu.

Porozumienie podpisali w siedzibie GPW prezes Giełdy Marek Dietl, prezes PFR Paweł Borys i prezes BIK Mariusz Cholewa. Obecny był także prezes Instytutu Analiz i Ratingu Wojciech Lipka.

- Cieszę się, że tak znamienite instytucje planują dołączyć do twórców agencji - powiedział na konferencji po podpisaniu porozumienia prezes GPW Marek Dietl.
Według prezesa PFR ustanowienie polskiej agencji zwiększy przejrzystość rynku i bezpieczeństwo inwestorów.
Jak zaznaczył prezes, że PFR chce wspierać rozwój rynku kapitałowego. Rynek finansowy, jak dodał, powinien bowiem stać na dwóch nogach - jedną jest bankowość, a drugą właśnie rynek kapitałowy.

Agencja ratingowa ma powstać w oparciu o funkcjonujący w ramach GPW Instytut Analiz i Rozwoju (IAiR), który, jak wynika z materiałów dotyczących nowej agencji, do tej pory nie rozpoczął rzeczywistej działalności.
Agencja będzie adresowana przede wszystkim do segmentu małych i średnich przedsiębiorstw i ma wypełniać istotną lukę na polskim rynku kapitałowym.

Źródło: IAR

 

E-Doradca Analiza Finansowa