Przybyło 1,5 tys. nowych mikrofirm

Po dalekim od normy czerwcu, w którym z REGON-u zniknęło dużo więcej mikrofirm niż zazwyczaj, sytuacja w lipcu wróciła do normy. Znowu liczba nowo rejestrowanych najmniejszych przedsiębiorstw przekracza liczbę zamkniętych. Dzięki temu najmniejszych firm na rynku przybywa.

Czerwiec okazał się miesiącem nietypowym. Z REGON-u wykreślono wtedy ponad 40 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. To było ponad dwukrotnie więcej niż wynosiła liczba wykreśleń w innych miesiącach.

Po nietypowym czerwcu normalny lipiec

Dane z lipca jednak pokazują, że wynik z czerwca był jednorazowy. W lipcu bowiem z rejestru REGON wykreślonych zostało 20,9 tys. firm. To także dość sporo, ale jednak ten wynik mieści się w granicach normy.

Tym samym można powiedzieć, że 43 tysięcy wykreśleń w czerwcu to wynik działań urzędników, którzy mogli wyczyścić rejestr z wpisów o nieaktywnych przedsiębiorstwach. Chodzi o mikrofirmy, które np. zniknęły z rynku wskutek śmierci właściciela.

W lipcu w stosunku do czerwca spadła liczba nowych rejestracji. W minionym miesiącu na rynku pojawiło się niespełna 22,3 tys. nowych mikrofirm, podczas gdy w czerwcu nowych wpisów w REGON-ie było 25,4 tys.

Z jednej strony spadek liczby nowych rejestracji w III kwartale roku widać od lat. To po prostu okres wakacyjny, kiedy wiele osób wstrzymuje się z decyzją z powołaniem firmy. Ale mimo wszystko jak na lipiec nie jest to wynik oszałamiający. W poprzednich latach w tym miesiącu powstało po ok. 25 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych.

W efekcie 12-miesięczna średnia liczba nowych rejestracji po lipcu spadła. Wynosi obecnie 23,6 tys., czyli jest niższa o 300 niż miesiąc wcześniej. Nadal jednak utrzymuje się na bardzo zbliżonym do innych miesięcy poziomie – miedzy 23 a 24 tys.

Mikrofirm znowu przybywa

Jednak nawet przy stosunkowo niskiej liczbie nowych rejestracji, z jaką mieliśmy do czynienia w lipcu, łączna liczba jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosła w stosunku do czerwca. Na koniec poprzedniego miesiąca mieliśmy łącznie 2,964 mln zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych. Miesiąc wcześniej było ich o 1,5 tys. mniej.

To nadal wyraźnie mniej niż na koniec maja, lecz w kolejnych miesiącach można się spodziewać dalszego wzrostu. Byłby on szybszy, gdyby gospodarka nieco bardziej przyspieszyła. Tymczasem ostatnie prognozy mówią o nieco wolniejszym wzroście niż przewidywano to jeszcze na początku roku. Ostrożność widać także wśród mikroprzedsiębiorców. Oni także czekają na silniejszy prąd w gospodarce, który pchnie do góry ich przychody i sprawi, że pojawią się kolejni chętni do zakładania własnego biznesu.

Autor: Marek Siudaj, Tax Care

E-Doradca Analiza Finansowa