Przybyło depozytów i kredytów

W sierpniu wartość kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorców indywidualnych wzrosła o 152 mln zł. To kolejny miesiąc, w którym portfel kredytów rośnie. Wzrosły także depozyty – i to wyraźnie. Ich wartość sięgnęła 35,6 mld zł.

Dla większości pracujących w Polsce wakacje to okres spowolnienia i odpoczynku, ale nie dla przedsiębiorców. Dla nich lato to często najgorętszy okres w biznesie, nic dziwnego więc, że również w sierpniu zaciągali kredyty.

2 mld zł więcej od początku roku

Łączna wartość portfela kredytowego, jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w sierpniu wyniosła 60,9 mld zł. W stosunku do lipca daje to wzrost o nieco ponad 150 mln zł. To mniejszy przyrost niż w lipcu, kiedy wartość ta wyniosła przeszło 0,5 mld zł, ale warto też zwrócić uwagę, że to kolejny miesiąc na plusie. Generalnie przez cały rok chętnych do skorzystania z zewnętrznego finansowania przybywało, choć, owszem, zdarzyły się dwa miesiące „na minusie”, gdy wartość portfela kredytów spadła. Ale mimo to w stosunku do grudnia łączna wartość portfela kredytów wzrosła o 2 mld zł. To nieco mniej niż przed rokiem po 8 miesiącach, gdy wzrost wyniósł blisko 2,5 mld zł. Tyle że przed rokiem o tej porze wartość portfela kredytów zaczęła się stabilizować, tymczasem obecnie nadal idzie w górę.


Największy pod względem wartości wzrost NBP odnotował w kredytach o charakterze bieżącym i w rachunku. Na koniec sierpnia ta część portfela miała wartość 32,65 mld zł, czyli przybyło 130 mln zł. Niewielki wzrost, rzędu 27 mln zł, widać także w kredytach inwestycyjnych. Za to nadal nie ma ruchu w finansowaniu nieruchomości. Praktycznie od początku roku wartość tych kredytów utrzymuje się na zbliżonym poziomie, z niewielkimi wzrostami lub spadkami z miesiąca na miesiąc (w sierpniu mieliśmy mały spadek).

 

Depozyty mikrofirm szybko rosną 

Znacznie wyraźniejszy wzrost niż w przypadku kredytów widać w depozytach przedsiębiorców indywidualnych. Ich wartość w sierpniu powiększyła się o prawie 790 mln zł. To –dla odmiany – większy wzrost niż w lipcu, kiedy na kontach małych przedsiębiorców przybyły prawie 180 mln zł, za to bliski rekordowemu wynikowi z tego roku, osiągniętemu w czerwcu (wtedy depozyty przedsiębiorców indywidualnych powiększyły się o 1,07 mld zł).Dane o depozytach pokazują, że sytuacja finansowa mikroprzedsiębiorców jest stabilna i że generują oni sporą ilość wolnej gotówki, która trafia na depozyty. Mają więc zapasy konieczne np. do uruchomienia inwestycji. Całkiem prawdopodobne więc, że wkrótce – może nawet jeszcze w tym roku – zacznie się większy ruch w kredytach, o ile gospodarka i lokalne rynki będą dawać sygnały większego ożywienia. Na razie bowiem wzrost gospodarczy utrzymuje się na niższym od przewidywanego poziomie. Jeśli to się zmieni na lepsze, wówczas mikroprzedsiębiorcy chętniej będą korzystać z kredytów, koniecznych m.in. do zwiększenia inwestycji. 

Autor: Marek Siudaj, Tax Care

E-Doradca Analiza Finansowa