Przygotowanie Wigilii droższe niż rok temu

Przygotowanie Wigilii droższe niż rok temu

W bieżącym roku na prezenty wydamy ponad dwa razy więcej niż na tradycyjną świąteczną wieczerzę wynika z szacunków Open Finance. W sumie, organizacja wigilii dla 10-osobowej rodziny kosztuje w 2017 roku 1082 zł. To więcej niż przed rokiem.

 

Ile faktycznie trzeba wydać, aby zorganizować Wigilię? Na to pytanie odpowiedź znalazł Open Finance. Sprawdził m.in. ile trzeba wydać na produkty spożywcze, aby móc przygotować 12 potraw. Wszystko to dla 10-osobowej rodziny.

Droższe prezenty dla dzieci
Bazując na danych pochodzących z największego serwisu aukcyjnego OF oszacował, że na przeciętny upominek dla dziecka wydamy w tym roku trochę ponad 115 zł, a na pojedynczy prezent dla osoby dorosłej przeciętnie 75 zł. Są to średnie wyciągnięte na podstawie prawie 1,2 miliona transakcji najpopularniejszymi w tym roku prezentami. Jeśli więc założyliśmy, że do stołu zasiądzie 10 osób, to obdarować należałoby 9 z nich (w tym 2 dzieci). To oznacza wydatek rzędu 757 złotych.

Jak wiadomo dzieci pod choinką szukać będą przede wszystkim zabawek. Na nie przypada prawie 60% kupionych upominków w działach wyraźnie nakierowanych na najmłodszą klientelę – wynika z szacunków Open Finance, opartych o dane z największego w Polsce portalu aukcyjnego. Na drugim miejscu uplasowały się przedmioty ułatwiające opiekę nad nimi – chodziki, podgrzewacze, bujaki, huśtawki czy krzesła do karmienia.


Znaczny wzrost cen żywności zwiększy koszt wieczerzy
Niezmiennie na stole pojawi się jednak 12 tradycyjnych potraw. Założono, że wszystkie z nich przygotowywane będą przez gospodarzy. Ceny wszystkich półproduktów sprawdzone zostały w 6 dużych supermarketach. Wynik? 41 produktów potrzebnych do przygotowania tradycyjnej wieczerzy kosztowałoby przeciętnie 325 złotych.To bez wątpienia więcej niż przed rokiem. Powód to podwyżki cen, które po epizodzie deflacji, na dobre wróciły do sklepów spożywczych. Najmocniej zdrożały w ostatnim czasie jabłka, masło i jaja. Za te w listopadzie br. trzeba było płacić od 45 do 52% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wyraźnie droższe są też warzywa. Te podstawowe, których ceny bada GUS, są dziś o kilkanaście do 20% droższe. Większość artykułów spożywczych zdrożała jednak mniej spektakularnie – na przykład karp jest dziś o 4% droższy niż rok temu. Z drugiej strony poszukiwanie towarów, za które w sklepach trzeba dziś zapłacić mniej niż przed rokiem, jest znacznie trudniejsze. W tej kategorii urząd odnotował cukier kosztujący dziś o 13% mniej niż przed rokiem.

Ceny artykułów spożywczych

Wybrane artykuły spożywcze

Cena jednostkowa

Zmiana cen (r/r)

jabłka - za 1kg

3,58 zł

52%

masło świeże o zawartości tłuszczu ok. 82,5% - za 200 g

7,00 zł

49%

jaja kurze świeże - za 1szt

0,71 zł

45%

marchew - za 1 kg

1,96 zł

20%

cebula - za 1 kg

2,04 zł

16%

ziemniaki - za 1 kg

1,12 zł

14%

śmietana o zawartości tłuszczu 18% - za 200 g

1,83 zł

11%

cytryny - za 1 kg

7,71 zł

9%

karp świeży - za 1kg

15,47 zł

4%

olej rzepakowy produkcji krajowej - za 1l

6,14 zł

4%

pomarańcze - za 1kg

6,14 zł

4%

mleko krowie spożywcze o zawartości tłuszczu 2-2,5% - za 1l

2,45 zł

4%

chleb pszenno-żytni - za 0,5kg

2,30 zł

4%

kasza jęczmienna - za 0,5kg

2,29 zł

3%

ser twarogowy półtłusty - za 1kg

13,45 zł

1%

mąka pszenna - za 1kg

2,49 zł

1%

ryż - za 1kg

3,86 zł

0%

margaryna - za 400 g

3,94 zł

0%

cukier biały kryształ - za 1kg

2,76 zł

-13%

Dane GUS z listopada 2017 r.


Jak oszacowano koszty organizacji Wigilii?
Przyjęto, że wszystkie wigilijne potrawy przygotowywane są samodzielnie. Sprawdzono w 6 dużych sieciach handlowych, jaki byłby koszt zakupu niezbędnych 41 produktów. Nie uwzględniono przy tym czasu spędzonego w kuchni czy kosztów energii i wody potrzebnych do przygotowania potraw. Na stół trafić mają: barszcz z uszkami, zupa grzybowa, karp, dwa rodzaje śledzia, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem i miodem, sernik, piernik, makowiec i kompot z suszu. Pominięto przy tym mniej tradycyjne słodzone napoje czy produkty, które trafią na stół w pierwszy i drugi dzień Świąt.
Założono zakup po jednym upominku dla każdego z siadających z nami do wieczerzy członków rodziny (9 osób). Przyjęto – na podstawie statystyk GUS – że w takiej grupie osób powinna być dwójka dzieci. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak dużo kosztować mogą te prezenty sprawdzono wyniki ponad 10 tys. aukcji najpopularniejszych w swoich kategoriach, na których sprzedano prawie 1,2 mln przedmiotów. Uwzględniając przy tym koszty wysyłki, można było sprawdzić nie tylko jak dużo pieniędzy Polacy wydają na prezenty, ale też co na chwilę przed Wigilią cieszyło się popularnością wśród kupujących, czyli czego możemy spodziewać się pod choinką w bieżącym roku. Na ten temat więcej na www.openfinance.pl

Źródło: Bartosz Turek, analityk Open Finance
Zespół Analiz Open Finance

E-Doradca Analiza Finansowa