Rekonstrukcja rządu zaszkodzi gospodarce?

Rekonstrukcja rządu zaszkodzi gospodarce?

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski przypomina, że dotychczasowe doświadczenia z tzw. Polską resortową mogłyby sugerować, że rozrost liczby ministerstw gospodarczych to prosty przepis na katastrofę.

 

 

 


Rekonstrukcję rządu Andrzej Malinowski skomentował na łamach „Rzeczpospolitej".
(...) – Podział zadań w rządzie został głęboko przeorany. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że sprawy przedsiębiorców oraz gospodarcze trzeba będzie adresować do wielu resortów. Takich jak np. rozwoju, finansów i przedsiębiorczości. Kto za co będzie odpowiadał? Ustalenia dotyczące podziału kompetencji będą pasjonującym serialem. Ale podejrzewam, że jednak będą go śledzić tylko eksperci. Szkoda – stwierdza Malinowski.

– Dotychczasowe doświadczenia z tzw. Polską resortową mogłyby sugerować, że rozrost liczby ministerstw gospodarczych to prosty przepis na katastrofę. „Polska resortowa” to przecież zmora naszego państwa. Każdy resort działa, jakby był „najważniejszy w całej wsi”, ma w głębokim poważaniu cele i działania sąsiada. Nie konsultuje się, nawet gdy kolega jest ulicę obok lub piętro wyżej. Skutki mogliśmy obserwować, gdy poszczególne resorty niemal dzień po dniu przedstawiały sprzeczne ze sobą projekty ustaw. Urzędnicza żenada – pisze.

– Czyżby premier nie wiedział o tej przypadłości polskiej administracji? Skądże! Wiem, że doskonale ją zna. Wręcz sądzę, że ma dla niej zarezerwowaną „medalową” pozycję na osobistej liście najbardziej niebezpiecznych wrogów. Stąd spodziewam się, że rekonstrukcja będzie gwoździem do trumny „Polski resortowej”. Ministerstwom gospodarczym zostanie założone wędzidło. Niektórych urzędników może to zaboleć – trudno. Cel jest jeden: Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju. Kto będzie się opierał – wyleci z zaprzęgu. Teraz dopiero wyraźnie widać przyczyny powstania rządowego Centrum Analiz Strategicznych. Premier mówił o nim w swoim exposé, ale nie podał żadnych szczegółów. Już ich nie trzeba. Centrum będzie „intelektualnym batem” na ministerstwa. Można założyć, że to ono będzie koordynować ich działalność – zaznacza.

– Będziemy chyba świadkami budowy nowej filozofii funkcjonowania państwa. Mniej pokazowej, bardziej merytorycznej. Oczywiście, że układanka pt. rekonstrukcja rządu nie jest jeszcze pełna. Nadal wiele spraw pozostaje zagadką. Nie wiadomo, jak potoczą się losy bohaterów, czy nie pojawią się jeszcze nowe postacie. Tak czy siak szykuje się bardzo ciekawy serial! Polecam – warto oglądać! – podsumowuje Malinowski.
Źródło: Pracodawcy RP

E-Doradca Analiza Finansowa