Rosną ceny mieszkań, spada RRSO

Rosną ceny mieszkań, spada RRSO

Wakacje nie przyniosły spowolnienia na rynku nieruchomości. Z danych Metrohouse i Expandera wynika, że Polacy wciąż chętnie kupują mieszkania z rynku wtórnego, co podnosi ich ceny. Tak dzieje się m.in. w Gdańsku. To sprawia, że zaciągane są coraz wyższe kwoty kredytów hipotecznych. Na szczęście w ostatnim czasie były one niemal najtańsze w historii.

 

 

Najnowsze badanie rynku nieruchomości wykazało wzrost cen na rynku wtórnym. Od tej reguły są jednak wyjątki. Wrocław jest przykładem miasta, w którym zanotowano niewielki spadek cen nieruchomości.

– W minionym miesiącu średnia cena mieszkania w tym mieście minimalnie spadła. Wynosi ona 5902 zł, a więc niemal tyle samo co przed rokiem. Niewielkie spadki odnotowaliśmy również w Poznaniu i Łodzi. Mimo to ceny są tam jednak wyraźnie wyższe niż przed rokiem - w Poznaniu aż 12%, dodaje Marcin Jańczuk z Metrohouse.

W Gdańsku mieszkania zdrożały aż o 16%

Największe wzrosty cen, w porównaniu do sytuacji przed rokiem, zaobserwowano w Gdańsku. Średnia cena wynosi tam już 6390 zł za m kw., a więc wzrosła aż o 16%.

– Atrakcyjność inwestycyjna Trójmiasta powoduje, że wzrasta zainteresowanie najdroższymi rejonami miasta – m.in. Starówką. Ceny mieszkań w tej części Gdańska niewątpliwie wpływają na naszą średnią, mówi Marcin Jańczuk z sieci agencji nieruchomości Metrohouse.

Konsekwentne podwyżki mają też miejsce w Warszawie, gdzie obecnie za m kw. płacimy już powyżej 8300 zł, czyli o 800 zł więcej niż przed rokiem. Wzrasta udział lokali sprzedawanych w cenie powyżej 10 tys. zł za m kw. Transakcje w cenach poniżej 6 tys. zł za m kw. dotyczą tylko 5 proc. sprzedawanych lokali.

Wartość udzielonych kredytów o 16% wyższa

Popyt na kredyty hipoteczne również jest bardzo wysoki. Według BIK w II kwartale wartość udzielonych kredytów była o 16% wyższa niż przed rokiem. Z kolei w lipcu złożono wnioski na kwotę o 20% wyższą niż w lipcu 2017 r. Dzieje się tak mimo tego, że według danych firmy Reas w II kwartale w największych miastach sprzedano o 11% mniej mieszkań niż przed rokiem.

– Wygląda na to, że z zakupów wycofują się przede wszystkim inwestorzy, którzy kupują zwykle nowe mieszkania za gotówkę lub przy niewielkim wsparciu kredytu. Zwykli ludzie, którzy muszą wspomagać się kredytem, wciąż chętnie kupują mieszkania i domy – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

RRSO bliskie rekordowo niskiego poziomu

Według danych NBP średnie RRSO kredytów hipotecznych udzielonych w czerwcu wyniosło jedynie 4,56%. Najniższa wartość w historii to 4,5%, a więc niewiele brakuje do tego rekordowego poziomu.

– Z naszych danych wynika, że oferty kredytowe w ostatnich miesiącach niemal się nie zmieniły. Spadek RRSO wynika więc prawdopodobnie z tego, że rosnące ceny mieszkań powodują, że Polacy pożyczają coraz większe kwoty. W lipcu wg danych BIK kwota we wnioskach kredytowych wyniosła 254 tys. zł. Przed rokiem było to 232 tys. zł. Oznacza to, że coraz więcej osób pożycza ponad 200 tys. zł. Tymczasem część banków po przekroczeniu tego poziomu pozwala na uzyskanie niższej marży. Oprocentowanie jest co prawda niższe, ale odsetki rosną, gdyż są naliczane od coraz większej kwoty kredytu – komentuje Jarosław Sadowski z Expandera.

Źródło: Jarosław Sadowski, ekspert Expandera

 

 

Oprac. redakcja portalu

 

W Gdańsku mieszkania zdrożały aż o 16%
Wartość udzielonych kredytów o 16% wyższa
RRSO bliskie rekordowo niskiego poziomu

E-Doradca Analiza Finansowa