Rusza 14. Edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Do 1 czerwca 2016 r. można się zgłaszać do konkursu organizowanego przez firmę doradczą EY. Przedsiębiorcy mogą startować w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie / Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału EY World Enterprenuer of the Year w Monte Carlo, u boku przedsiębiorców z całego świata. Udział w konkursie jest bezpłatny. Organizatorem i audytorem konkursu jest firma doradcza EY Polska.

Do tej pory w polskiej edycji EY Przedsiębiorca Roku wzięło udział ponad 1100 uczestników, z których wyłoniono 158 finalistów i 13 zwycięzców. To liderzy polskiej przedsiębiorczości.

–EY wierzy w siłę i potencjał polskich przedsiębiorców - w ich umiejętności, determinację w działaniu, otwartość na świat, a przede wszystkim docenia ich wkład w rozwój polskiej gospodarki. Szukamy inspirujących ludzi biznesu, osobowości, o których świadczą nie tylko wypracowane przychody, ale pasja do codziennej pracy, spójna wizja siebie i swojej firmy oraz zmotywowane zespoły, które za nimi stoją. W konkursie pomagamy im opowiedzieć historie swoich sukcesów, tak, by stały się inspiracją dla innych – mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska.

Dla dojrzałych przedsiębiorców i dla twórców start-upów

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach, dających szansę na promocję przedsiębiorcom o różnym profilu biznesowym. Do kategorii Produkcja i Usługi mogą się zgłaszać osoby zarządzające firmami funkcjonującymi na polskim rynku od co najmniej pięciu lat, z przychodami ze sprzedaży przekraczającymi 20 mln zł. Kategoria – Nowe Technologie / Innowacyjność – przeznaczona jest dla przedsiębiorców, których firmy specjalizują się w nowoczesnych rozwiązaniach lub takich, w których innowacyjne zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala wyprzedzać konkurencję na danym rynku. Kandydaci startujący w tej kategorii muszą działać na polskim rynku przynajmniej dwa lata, a przychody ze sprzedaży powinny przekraczać 5 mln zł. W trzeciej kategorii – Nowy Biznes – mogą startować twórcy młodych firm, które działają na polskim rynku od dwóch do pięciu lat.

Droga do finału

W konkursie może wziąć udział właściciel, współwłaściciel lub twórca przedsiębiorstwa, który aktywnie uczestniczy w zarządzaniu polską, prywatną firmą. Kandydat może, ale nie musi zgłaszać się samodzielnie – może być także nominowany przez inną osobę. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz aplikacyjny, który jest dostępny na stronie internetowej www.przedsiebiorcaroku.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 czerwca. Rozstrzygnięcie 14. edycji nastąpi w listopadzie.

–Konkurs EY Przedsiębiorca Roku przede wszystkim daje szansę na sprawdzenie siebie. W codziennym pędzie nie ma zbyt wielu okazji, żeby przyjrzeć się swojemu biznesowi i określić miejsce, w którym się znajdujemy. To także znakomita szansa na poznanie innych twórców firm w Polsce i za granicą, na spotkanie z mentorami i liderami opinii. Nie bez znaczenia jest też aspekt promocyjny. Konkurs stwarza okazję do wykorzystania obecności w czołowych mediach ekonomicznych, co bez wątpienia buduje rozpoznawalność właścicieli firm oraz marek, które stworzyli – argumentuje Bartłomiej Smolarek, Partner w dziale Doradztwa Transakcyjnego EY, Audytor Konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Zwycięzca polskiej edycji będzie również reprezentował nasz kraj podczas światowego finału EY World Entrepreneur of the Year w czerwcu 2017 roku w Monte Carlo, rywalizując z laureatami z około 60 krajów. To z kolei daje możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z przedsiębiorcami z całego świata, kontakt z twórcami największych globalnych marek oraz dostęp wiedzy specjalistów EY.

–Obserwując konkurs od jego pierwszej edycji w 2003 roku, przyglądam się zmianom towarzyszącym codzienności polskich przedsiębiorców. Przez te wszystkie lata, dzięki nim nasza gospodarka konsekwentnie się rozwijała i z roku na rok rosła. W tym czasie zmieniał się profil działalności krajowych firm. Przedsiębiorcy z Polski zaczęli wychodzić ze swoim biznesem na rynki europejskie i międzynarodowe. Miarą prawdziwego sukcesu w skali globalnej jest przejmowanie zagranicznych przedsiębiorstw, co udaje się coraz większej liczbie polskich firm. Dlatego wierzę, że z każdym rokiem przybliżamy się także do sukcesu w międzynarodowym finale konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Pierwszym krokiem jest oczywiście start w polskiej edycji, do czego gorąco zachęcam – mówi Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Programu EY Przedsiębiorca Roku, a wcześniej przez dwanaście lat Przewodniczący Jury konkursu.

Zwycięzców polskiej edycji wyłania niezależne od firmy EY Jury. W jego skład wchodzą wybitne osobistości polskiego biznesu oraz rotacyjnie zwycięzcy poprzednich edycji konkursu. Tegorocznego laureata wyłonią:

Jerzy Koźmiński – Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Leszek Czarnecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding

Andrzej Dębowski – Prezes Ustka Apartamenty

Marcin Iwiński - Wiceprezes Zarządu CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008

Jacek Siwicki – Prezes Enterprise Investors

Krzysztof Pawiński – Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice

Ewald Raben – Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben

Andrzej Wiśniowski – Przedsiębiorca Roku 2013, Twórca firmy WIŚNIOWSKI

Adam Krzanowski – Przedsiębiorca Roku 2014, Prezes Grupy Nowy Styl

Paweł Buszman – Przedsiębiorca Roku 2015, Prezes Zarządu American Heart of Poland

Zwycięzcą pierwszej polskiej edycji w 2003 roku został Krzysztof Pawłowski (Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu). W 2015 roku Przedsiębiorcą Roku został Paweł Buszman (American Heart of Poland). Wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się także: Zbigniew Sosnowski (Kross), Tadeusz Winkowski (Quad/Graphics), Maciej Duda (Polski Koncern Mięsny DUDA), Dariusz Miłek (CCC), Michał Kiciński i Marcin Iwiński (CD Projekt), Piotr Mikrut (Śnieżka), Ryszard Florek (FAKRO) Krzysztof Pawiński (Grupa Maspex), Ewald Raben (Grupa Raben) Andrzej Wiśniowski (WIŚNIOWSKI) oraz Adam Krzanowski (Grupa Nowy Styl).

Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej www.przedsiebiorcaroku.pl

Słowa kluczowe:
konkursraport EY

E-Doradca Analiza Finansowa