Spółki giełdowe: mniej dłużników, większe długi

Spółki giełdowe: mniej dłużników, większe długi

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba giełdowych dłużników się zmniejszyła, ale ich łączne zadłużenie wzrosło do niemal 38 mln zł. 

 

 

 

 

Badanie „Długi spółek giełdowych” zostało przeprowadzone na 427 krajowych spółkach, które 23 maja 2018 roku były notowane na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Po ich weryfikacji w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Gospodarczej okazało się, że 57 z nich jest dłużnikami, których niezapłacone w terminie zobowiązania wynoszą 37,88 mln zł.

 

Najwyższe zadłużenie spółek giełdowych od początku badania

Poprzednio, mniej więcej pół roku temu, w gronie 428 rodzimych spółek notowanych wówczas na polskiej giełdzie było 62 dłużników. W ostatnich sześciu miesiącach ich liczba zmniejszyła się o pięciu, ale ich dług wzrósł o ponad 9 milionów złotych. To oznacza, że w tym czasie powiększył się niemal o jedną trzecią.

- Aktualne zadłużenie giełdowych spółek jest najwyższe w niemal trzyletniej już historii badania. W tym czasie wielokrotnie słyszałem pytanie, dlaczego nie podajemy listy spółek do publicznej wiadomości. KRD BIG udostępnia informacje o konkretnych firmach tylko na indywidualne żądanie, nigdy z własnej inicjatywy. Poza tym, celem tego badania jest pokazanie, że nierzetelnych kontrahentów można spotkać wszędzie. Nie tylko wśród najmniejszych firm, ale również wśród spółek publicznych, z założenia etycznych i stabilnych finansowo - komentuje Adam Łącki, prezes KRD BIG.

 

Zadłużenie w ujęciu sektorowym: winna budowlanka

Pierwsze trzy miejsca pod względem wysokości zadłużenia należą odpowiednio do spółki zajmującej się sprzedażą materiałów elektrycznych (łączny dług około 7,5 mln zł) spółki z branży budowlanej (niemal 4,9 mln zł) oraz informatycznej n(4,3 mln zł).

Liderem zadłużenia w ujęciu sektorowym jest ponownie budowlanka. Z 57 spółek z GPW notowanych w Krajowym Rejestrze Długów tym razem ma aż 17 przedstawicieli z łącznym długiem w wysokości 16 mln zł (poprzednio było to 13 spółek z 9,4 mln zł długiem). Obecnie branża ta ma około 30% udziału w liczbie dłużników oraz ponad 42% udziału w łącznym zadłużeniu wszystkich dłużników notowanych na GPW.

Dwa kolejne miejsca w rankingu sektorowym zajmują szeroko pojęta branża technologiczna (głównie telekomunikacja i informatyka) oraz finansowa. Oba segmenty mają po ośmiu przedstawicieli.

 

To szósta edycja badania zadłużenia giełdowych spółek KRD BIG (pierwsza edycja z listopada 2015). Tegoroczne zestawienie zostało przygotowane wspólnie z partnerem KRD - firmą windykacyjną Kaczmarski Inkasso.

Źródło: www.krd.pl

Adam Łącki
Zadłużenie w ujęciu sektorowym: winna budowlankaE-Doradca Analiza Finansowa