Uwaga na wadliwe interpretacje fiskusa

Uwaga na wadliwe interpretacje fiskusa

Wydawałoby się, że interpretacje indywidualne są dla podatników gwarancją stabilności prawa. Okazuje się, że tak jednak nie jest. Jak wynika z analizy firmy Grant Thornton przez ostatnie pięć lat organy podatkowe wydały aż 3,5 tys. wadliwych, niewiążących interpretacji. A zatem z ponad 30 tys. wydawanych rocznie interpretacji aż jedna dziesiąta jest wadliwa.

 

 


Indywidualne interpretacje podatkowe powinny teoretycznie dawać podatnikom pełną ochroną przez karami organów skarbowych, w praktyce jednak tak nie jest.

Spokój odbiera podatnikom informacja, że część interpretacji jest niewiążąca, czyli w przypadku kontroli nie zabezpieczą one interesu podatnika. Mowa o interpretacjach wydawanych warunkowo, które wiążą tylko wtedy, gdy opis stanu faktyczne dokonany przez podatnika jest prawidłowy. Według analizy Grant Thornton, może to dotyczyć 3532 podatników (w latach 2013 - 2017). Z czego wynika problem wadliwych interpretacji?

Chodzi przede wszystkim o sprawy związane z podatkiem VAT, w których do określenia odpowiedniej stawki potrzebne jest poprawne przypisanie produktu lub usługi do odpowiedniej stawki PKWiU. Organy często nakazują podatnikowi, by we wniosku sam ustalił PKWiU, a następnie wydają interpretację warunkową, która ma mieć zastosowanie tylko wtedy, jeśli PKWiU zostało przypisane poprawnie. Łącznie przez 5 lat eksperci Grant Thornton znaleźli ponad 3,5 tys. takich wadliwych interpretacji, nie dających pełnej ochrony podatnikowi.

Mimo że Wojewódzkie Sądy Administracyjne, a ostatnio nawet Naczelny Sąd Administracyjny, orzekają jednoznacznie, że organy podatkowe nie mogą wydawać interpretacji warunkowych, czyli wiążących tylko pod pewnymi warunkami, to urzędnicy fiskusa nadal tego rodzaju interpretacje wydają. Wydano już 17 takich wyroków, w których sądy krytykują praktyki urzędników to podatnik zostaje z problemem. Jak rozpoznać interpretacje warunkowe i co należy wówczas zrobić?

To podatnicy powinni sami zweryfikować swoje interpretacje pod kątem niewiążących klauzul warunkowych. W razie takiej identyfikacji należy złożyć skargę do sądu administracyjnego i wnioskować o zmianę wadliwej interpretacji.

Jak mówi ekspert Grant Thornton Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, warto sprawdzić swoje interpretacje zanim zrobi to przed nami organ podatkowy.

Zobacz pełną wersję raportu

Organy podatkowe wydają wadliwe interpretacje podatkowe styczeń 2018
Źródło: Grant ThorntonE-Doradca Analiza Finansowa