W Szczecinie najłatwiej, we Wrocławiu najtrudniej o własne mieszkanie

W Szczecinie najłatwiej, we Wrocławiu najtrudniej o własne mieszkanie

Z wyliczeń Expandera wynika, że najszybciej, bo w ciągu 10 lat, można zebrać oszczędności na mieszkanie w Łodzi, Szczecinie i Kielcach. Najdłużej, bo nawet 14 lat, trwałoby to we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie.

 

 

 

W poszczególnych miastach ceny mieszkań istotnie się od siebie różnią. Tam, gdzie są one wyższe, zwykle lepsze są jednak wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że rekompensują one różnice w cenach nieruchomości.

Różnice wynagrodzeń

Wśród analizowanych przez Expander ośmiu miast najwyższe wynagrodzenia wypłacane są w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Najniższe są w Kielcach, Lublinie i Łodzi. Jeśli chodzi jednak o kupowanie mieszkania, to obecnie wydaje się, że są one łatwiej dostępne tam, gdzie zarobki są niższe. Problem polega na tym, że różnice w cenach mieszkań są zdecydowanie wyższe niż w poziomie wynagrodzeń.

Przyjmijmy, że mieszkanie o powierzchni 50 m2 chce kupić małżeństwo, które będzie co miesiąc odkładać będzie 30% swoich dochodów. Każde z nich zarabia 80% średniego wynagrodzenia w danym mieście, czyli mają dochody zbliżone do mediany. To, co uda im się odłożyć, wpłacają na konto oszczędnościowe 2% w skali roku.

Największe oszczędności zgromadziliby pracując w Warszawie, gdyż tam ich dochody byłyby najwyższe. Po 5 latach na ich koncie byłoby 127 620 zł. Stanowiłoby to jednak tylko ok. 1/3 ceny mieszkania. Pracując w Łodzi czy Szczecinie zebraliby znacznie mniejszą kwotę – niecałe 100 tys. zł. Wystarczyłoby to jednak na niemal połowę wartości mieszkania. Dzięki temu mogliby zaciągnąć znacznie niższy, a więc i tańszy kredyt.

Jak długo trzeba oszczędzać na mieszkanie za gotówkę
W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że w największych miastach zakupy nowych mieszkań aż w ok. 70% finansowane są gotówką. Expander sprawdził, ile lat przykładowe małżeństwo musiałaby oszczędzać na wymarzone lokum. Najszybciej, bo przez 10 lat, zebraliby pieniądze na mieszkanie z rynku wtórnego w Łodzi, Szczecinie i Kielcach. Najdłużej, bo 13,5 roku, trwałoby to w Warszawie. Jeśli chodzi o nowe mieszkania, to trwałoby to od ok. 12 lat w Szczecinie, do ok. 14 lat we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie.

Jak zaznacza ekspert firmy Expander wyliczenie ma charakter orientacyjny. Ma ukazać różnice w dostępności mieszkania w poszczególnych miastach. W rzeczywistości po 10 czy 14 latach ceny mogłyby się istotnie zmienić, tym samym wydłużając lub skracając czas oszczędzania. Jego długość może się też istotnie zmienić, jeśli ktoś będzie odkładał mniejszą lub większą część swoich dochodów niż 30%, które przyjęto w wyliczeniu. Trzeba też pamiętać, że ceny mieszań w obrębie każdego miasta  różnią się od siebie czasem nawet znacznie w zależności od dzielnicy.

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

Źródło: www.expander.pl

E-Doradca Analiza Finansowa