Warszawska giełda trzecia pod względem debiutów. Wyniki z III kwartału

Warszawska giełda trzecia pod względem debiutów. Wyniki z III kwartału

Giełda w Warszawie przyciąga do notowań coraz więcej spółek. W trzecim kwartale była w gronie trzech najbardziej aktywnych rynków w Europie pod względem liczby ofert publicznych IPO -  to dane z najnowszego raportu PwC.
Na giełdzie akcji w Warszawie w trzecim kwartale tego roku odnotowano dziewięć ofert pierwotnych. To dało polskiemu parkietowi trzecie miejsce pod względem aktywności - wynika z raportu "IPO Watch Europe", przygotowanego przez firmę doradczą PwC i opublikowanego dzisiaj. To najlepszy wynik od trzeciego kwartału 2011 roku.

"Wartość ofert pierwotnych w Europie w trzecim kwartale 2017 r. wyniosła 8,2 mld euro - to wzrost o 116 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. (3,8 mld euro)" - czytamy w raporcie.
Znacząco, bo o 42 proc. wzrosła też liczba debiutów. W trzecim kwartale tego roku zadebiutowało łącznie 74 spółek, podczas gdy rok temu firmy przeprowadziły 52 IPO.

W trzecim kwartale 2017 r. na polskim rynku odbyło się 9 debiutów giełdowych - z tego dwa debiuty na rynku głównym oraz siedem na rynku alternatywnym NewConnect. Łączna wartość IPO na rynku głównym wyniosła ponad 5,1 mld zł - za większość tej kwoty odpowiadał debiut firmy Play Communications o wartości oferty ponad 4,4 mld zł.

Drugą przeprowadzoną na rynku głównym ofertą było IPO spółki windykacyjnej GetBack (740 mln zł).


Źródło: Business Insider
E-Doradca Analiza Finansowa