Wicepremier zapowiada inwestycje infrastrukturalne za 100 mld dol.

Wicepremier zapowiada inwestycje infrastrukturalne za 100 mld dol.

Wicepremier i minister Morawiecki poinformował dzisiaj, że w ciągu dekady Polska wyda ponad 100 mld dol. na inwestycje infrastrukturalne.

 

Podczas odbywającego się Chińsko-Polskiego Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej Pasa i Szlaku wicepremier Mateusz Morawiecki zachęcał do pogłębionej współpracy handlowej, inwestycyjnej, infrastrukturalnej i gospodarczej. Zapowiedział przeznaczenie ponad 100 mld dol. w okresie maksymalnie 10 lat na takie wydatki jak: żeglowność rzek, autostrady, kolej, Centralny Port Komunikacyjny i energetykę.

Wicepremier Morawiecki zachęcał chińskich inwestorów do wyboru Polski. Przypomniał, że Polska rozbudowała swój terminal kontenerowy w Gdańsku i ma największy głęboki terminal zdolny do przyjmowania największych kontenerowców na świecie. Było to możliwe dzięki inwestycji Polskiego Funduszu Rozwoju w ciągu ostatniego półtora roku. Umożliwia to  przybycie największych chińskich statków oceanicznych do Polski. Dzięki temu komunikacyjny szlak handlowy mógłby przebiegać przez Polskę.

Forum jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla rządu. Jak powiedział minister finansów pozwoli ono pogłębiać coraz lepiej rozwijającą się współpracę między Polską a Chinami. Zwrócił uwagę, że jesteśmy na takim etapie rozwoju naszych gospodarek, żeby skorzystać z wzajemnej współpracy na dużo wyższym poziomie niż dotychczas . "Dzisiaj współpraca polsko-chińska (...) sprowadza się do handlu, eksportu i importu, który jest w proporcji 1:11, mniej więcej. 11 razy więcej importujemy z Chin niż eksportujemy do Chin" - powiedział Morawiecki. Deklarował, że Polska jest zainteresowana zwiększaniem tej współpracy. 

W Chińsko-Polskim Forum ds. współpracy infrastrukturalnej wzięli udział przedstawiciele chińskiego biznesu i polskich branż: budowlanej, logistycznej, lotniczej i kolejowej.  

Źródło PAP

E-Doradca Analiza Finansowa