Wyłudzenia VAT: jak stosować Metodykę resortu finansów i weryfikować dostawców

Wyłudzenia VAT: jak stosować Metodykę resortu finansów i weryfikować dostawców

Ministerstwo Finansów opublikowało Metodykę, mającą ułatwić podatnikom weryfikację dostawców, by nie paść ofiarą oszustwa podatkowego. Zdefiniowano wreszcie kluczowe pojęcie „należytej staranności".

 

 

Ministerstwo Finansów opublikowało dokument pt. „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”.

Typowe okoliczności dla nabywcy i zbiór wskazówek dla urzędów

Metodyka przedstawia okoliczności, w których organ podatkowy może zakwestionować dochowanie należytej staranności, a w konsekwencji zakwestionować prawo do odliczenia VAT. Czyli wskazuje typowe okoliczności, na jakie powinien zwracać szczególną uwagę nabywca towarów, aby wykluczyć ryzyko nabycia towarów wykorzystywanych do oszustwa lub nadużycia VAT.

Metodyka to "zbiór wskazówek pomocnych urzędnikom skarbowym w ocenie dochowania należytej staranności w VAT przez przedsiębiorców. Dokument powstał we współpracy ze stroną społeczną. To także swoisty „drogowskaz" dla przedsiębiorców, wskazujący czym w ocenie należytej staranności kierują się urzędnicy" – powiedziała prof. Teresa Czerwińska, minister finansów.

Jak weryfikować kontrahenta

Firma Grant Thornton przygotowała raport „Jak nie dać się wkręcić w wyłudzenia VAT”. Eksperci omawiają i komentują w nim zalecenia Ministerstwa Finansów oraz podpowiadają, jak w świetle Metodyki powinien zachowywać się podatnik przy weryfikacji kontrahenta.

W ostatnich latach głośno było o sytuacjach, w których uczciwy podatnik karany był przez organy podatkowe za to, że nabył towary od podmiotu, który – jak się okazało – wyłudzał VAT. Fiskus tłumaczył, że skoro oszusta nie da się znaleźć, to obowiązek zapłaty podatku spoczywa na nabywcy, nawet jeśli działał w dobrej wierze. Podatnik ten nie dochował bowiem należytej staranności przy weryfikacji kontrahenta. Problemem było to, jak definiować ową „należytą staranność”.

 

Raport "Nie daj się wkręcić w wyłudzenie VAT"

Źródło: grantthornton.pl

E-Doradca Analiza Finansowa