5 źródeł finansowania przedsiębiorstw

5 źródeł finansowania przedsiębiorstw

Nawet największe przedsiębiorstwo musi korzystać z pewnych i skutecznych sposobów finansowania, aby móc stawiać na nieustanny rozwój. Nie od dziś wiadomo, że nakłady kapitałowe są do tego niezbędne. Warto jednak dokładnie zaplanować strategię, aby utrzymać optymalną płynność finansową.

Odpisy amortyzacyjne jako źródło finansowania firmy

Przedsiębiorca może skorzystać z własnego sposobu amortyzacji środków trwałych, które znajdują się w firmie. Wśród najpopularniejszych warto wymienić przede wszystkim metodę liniową, degresywną oraz progresywną. Szczególnie ta pierwsza cieszy się największym zainteresowaniem wśród właścicieli małych przedsiębiorstw. Dotyczy ona środka trwałego, który zużywa się w sposób równomierny w określonym czasie jego użytkowania. Natomiast samo regularne finansowanie w ten sposób uzyskuje się poprzez wykazanie kosztów uzyskania przychodów i tym samym zmniejszenie należnego podatku dochodowego.

Zysk netto źródłem finansowania przedsiębiorstwa

Powszechnym źródłem finansowania jest sam zysk netto wypracowany przez przedsiębiorstwo. Na przykład firma jednoosobowa może przeznaczyć te środki praktycznie na dowolny cel, w tym ten związany z samofinansowaniem. W przypadku innych podmiotów gospodarczych nie jest to jednak takie proste, ponieważ należy brać pod uwagę ograniczenia prawne.

Dotacje i dofinansowania

Firmy, które chcą rozwijać się w wybranym kierunku i mają plan realizacji konkretnych zadań mogą wystąpić o dofinansowanie rządowe lub unijne. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw, które chcą rozpocząć działalność, ale również takich, które chcą wprowadzić istotne i przydatne innowacje na rynek.

Kredyt w banku jako element finansowania firmy

O kredyty bankowe zwykle ubiegają się dobrze prosperujące firmy. Banki niechętnie udzielają pożyczek dla początkujących przedsiębiorców, ponieważ jest to obarczone dużym ryzykiem braku spłaty. Nic więc dziwnego, że uzyskanie atrakcyjnego kredytu jest bardzo trudne i wymaga przeprowadzenia mnóstwa formalności.

Leasing

Istnieją dwa typy leasingu – finansowy oraz operacyjny. Jednak tylko w przypadku tego drugiego rodzaju przedsiębiorca może rozliczyć to w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotem leasingu mogą być nie tylko rzeczy ruchome, takie jak na przykład samochody flotowe, komputery lub specjalistyczny sprzęt. Równie dobrze mogą to być nieruchomości.

Nie sposób nie wspomnieć także o tym, że oprócz szukania źródeł finansowania, należy także inwestować w pracowników, w tym zapewniać im liczne benefity. Można to uzyskać na przykład poprzez szeroki zakres benefitów. Popularnym i uniwersalnym sposobem są zwłaszcza karty Multisport, gdzie zatrudniony może otrzymać na przykład karnety na tenis lub inny sport. Przywiązuje się do firmy, poprawia się jego motywacja, zwiększa wydajność w pracy. Potwierdzają to przedstawiciele takich firm jak legalne zakłady bukmacherskie.

E-Doradca Analiza Finansowa