Złoto fizyczne – jak zainwestować i czy warto w 2023?

Złoto fizyczne – jak zainwestować i czy warto w 2023?

Złoto fizyczne określane jest jako bezpieczna przystań inwestorów. Inwestycja w ten kruszec pozwala chronić kapitał przed inflacją i zawirowaniami na rynkach finansowych – nierzadko również wtedy, gdy inne formy inwestowania przynoszą straty. Gdzie bezpiecznie kupić złoto fizyczne, jakie udogodnienia podatkowe się z tym wiążą i czy na takiej inwestycji można zarobić?

Złoto jako ochrona kapitału

Złoto jest aktywem, które nie pozwala na spektakularne zyski, jednak jak pokazuje historia, w długiej perspektywie czasu pozwala chronić siłę nabywczą kapitału. Ceny złota charakteryzuje duża stabilność – zwykle rosną one wraz z cenami dóbr i usług. Z tego względu kruszec jest uznawany za dobry sposób na walkę z inflacją. 

Wycena złota jest też zależna w niewielkim stopniu od czynników zewnętrznych, takich jak spadki koniunktury. W momentach kryzysowych ceny złota nie tylko nie spadają, a często nawet rosną – ostatnie przykłady to wybuch wojny za naszą wschodnią granicą, pandemia koronawirusa, czy kryzys bankowy z początku roku. Wtedy to wartość złota wzrosła do rekordowych poziomów, przekraczając granicę 2 000 dolarów za uncję.

Jednocześnie warto pamiętać, że inwestycję najlepiej traktować długoterminowo – w perspektywie miesięcy czy roku ceny mogą się wahać. Spoglądając na wykres cen kruszcu z perspektywy pięciu, dziesięciu, czy dwudziestu lat zauważymy stopniowy wzrost (choć jak wspomnieliśmy, w krótszych odcinkach czasu, ceny się wahają). Warto dodać, że złoto fizyczne jest niezależne od systemu bankowego, dlatego można nim dysponować nawet w czasie poważnego kryzysu (związanego na przykład z upadłością banku lub ograniczeniami w dostępie do gotówki).

Sztabki lub monety bulionowe, czyli jak kupować złoto?

Fizyczne złoto inwestycyjne jest współcześnie dostępne dla klientów prywatnych w dwóch formach:

  • Złote monety bulionowe – największą popularnością cieszą się produkty zawierające 1 uncję trojańską kruszcu (1 oz), czyli 31,1 g. W sierpniu 2023 to koszt około 8 000 zł. Dostępne są również monety o mniejszej masie (np. 1/2 lub 1/4 oz).
  • Złote sztabki – inwestorzy mogą kupić duże sztaby (ważące na przykład pół kilograma), ale też znacznie mniejsze. Najmniejsza dostępna sztabka waży 1 g i kosztuje około 300 zł. Naturalnie cena rośnie proporcjonalnie do masy wyrobu.

Fizyczne złoto inwestycyjne – aspekty prawne i podatki w 2023 roku

Trzeba pamiętać, że nie każdy złoty wyrób ma charakter inwestycyjny. Zgodnie z obowiązującą Ustawą o podatku od towarów i usług przez złoto inwestycyjne rozumiemy:

  • Sztabki o próbie minimum 995 tysięcznych (tzn. takie, w których czyste złoto stanowi minimum 95%)
  • Monety o próbie minimum 900 tysięcznych (minimum 90% złota w stopie). Monety inwestycyjne muszą jednocześnie być wybite po 1 800 roku i być sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie. Dodatkowo monety inwestycyjne powinny być (obecnie lub w przeszłości) obowiązującym środkiem płatniczym w kraju, z którego pochodzą.

Kruszec inwestycyjny to zatem taki, którego wartość wynika jedynie z rynkowej ceny kruszcu. Nie są tutaj istotne kwestie estetyczne (jak w przypadku biżuterii), czy związane z dostępnością lub wartością historyczną (jak w przypadku niektórych numizmatów).

Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT. Jednocześnie osoby prywatne, które odsprzedają je z zyskiem, nie są zobowiązane płacić podatku dochodowego. Sprzedaż musi nastąpić po minimum pół roku od zakupu (urzędy traktują taki zakup jako przechowanie majątku, a nie inwestycję nastawioną na zysk).

Osoba prywatna, która kupuje złoto od podmiotu, który profesjonalnie zajmuje się sprzedażą metali szlachetnych, nie płaci też podatku PCC od transakcji (taki obowiązek pojawia się jednak przy zakupie od osoby prywatnej, dla transakcji przekraczającej 1 000 zł).

Gdzie i jak bezpiecznie kupić złoto?

Bezpiecznym i wygodnym sposobem jest zakup u profesjonalnego dealera metali szlachetnych. Można to zrobić zarówno w salonie sprzedaży, jak i przez internet. Jednocześnie warto unikać zakupów na aukcjach internetowych, portalach lokalnych, czy w grupach w mediach społecznościowych. Zwykle znajdziemy tam sprzedawców nieprowadzących działalności gospodarczej, których trudno dokładnie zweryfikować.

Sprzedaż złota i innych metali szlachetnych prowadzi ASCOIN – w sklepie internetowym (https://ascoin.pl/), a także w salonie sprzedaży w Warszawie, przy ul. św. Barbary 4.

E-Doradca Analiza Finansowa