Jak sprawdzić, czy ktoś ma przelew na telefon?

Jak sprawdzić, czy ktoś ma przelew na telefon?

Wykonywanie przelewów na telefon jest wygodne i szybkie. Przesłane w ten sposób środki finansowe pojawiają się na koncie odbiorcy w sposób natychmiastowy. Jak sprawdzić, czy adresat może przyjmować płatności BLIKIEM?

Przelew na telefon, czyli BLIKIEM – co to znaczy?

BLIK (potocznie zwany przelewem na telefon) to usługa, która pozwala użytkownikom na elektroniczne przekazywanie pieniędzy z jednego konta lub urządzenia na drugie. Metoda ta jest często używana do płatności internetowych, mobilnych i innych rodzajów transakcji finansowych.

Wykorzystując BLIK, użytkownicy mogą przekazywać środki finansowe pomiędzy:

  • kontami bankowymi;

  • kartami debetowymi, kredytowymi, przedpłaconymi;

  • portfelami mobilnymi.

BLIK to skrót od Bankowy Interfejs Komunikacyjny, co w języku angielskim tłumaczy się jako bank communication interface. Technologia ta zapewnia łatwy i bezpieczny sposób na szybki przepływ pieniędzy bez konieczności używania gotówki lub innych metod płatności. Wpłaty są księgowane w sposób natychmiastowy, co oznacza, że odbiorca może użyć środków od razu po ich wysłaniu przez nadawcę.

Płatności BLIKIEM są akceptowane w większości przedsiębiorstw (zwłaszcza w sektorze handlu oraz usług) oraz umożliwiają wypłaty gotówki z bankomatów klientom, którzy nie mają przy sobie kart płatniczych.

Które banki oferują usługę przelewów na numer telefonu?

Które banki oferują wykonywanie płatności i przelewów BLIKIEM? Lista jest dość długa i znajduje się na niej większość najpopularniejszych banków działających na terenie Polski. Są to m.in.:

  • Alior Bank;

  • BOŚ Bank;

  • Bank Pekao;

  • Noble Bank;

  • ING Bank Śląski;

  • Bank Millennium;

  • mBank;

  • Santander Bank Polska;

  • Crédit Agricole;

  • PKO BP;

  • VeloBank.

Aby być na bieżąco i sprawdzić, czy wybrany bank korzysta z tego typu usługi lub, czy ma zamiar wprowadzić płatności BLIKIEM, można odwiedzić stronę internetową https://www.bankier.pl/smart. Tego typu informacje są tam dostępne w zakładce Zobacz więcej, a potem Banki.

Usługa płatności BLIK jest popularna ze względu na jej prostotę. W przypadku większości aplikacji umożliwiających bankowość elektroniczną wystarczy zarejestrować swój numer telefonu. Pieniądze trafiają na konto odbiorcy szybciej niż w przypadku przelewów Express Elixir, a nie wymagają uiszczenia dodatkowych opłat. Poza tym użytkownicy BLIKA nie są ograniczeni pod względem ilości wykonywanych przekazów środków finansowych w ciągu miesiąca. Przelewy natychmiastowe działają również w przypadku, gdy nadawca i odbiorca mają swoje konta w różnych bankach.

Płatność BLIKIEM jest możliwa do zrealizowania 24/7. Jedynymi odstępstwami od tego są sytuacje, w których zarówno sam system, jak i aplikacje bankowe ulegają aktualizacjom lub awariom. W pierwszym przypadku użytkownicy są zazwyczaj powiadomieni o godzinach, w których zaplanowane zostały takie prace.

Jak sprawdzić kto korzysta z tej usługi?

Jak sprawdzić, czy osoba, która jest adresatem, będzie w stanie przyjąć płatność BLIKIEM? Istnieje na to kilka sposobów.

Pierwszym jest sprawdzenie z pulpitu aplikacji mobilnej wybranego banku. Jako przykład może posłużyć oprogramowanie zapewnione przez mBank. Na ekranie głównym znajduje się opcja BLIK. Po jej naciśnięciu należy przejść do Przelewu na telefon, który znajduje się w zakładce Inne usługi BLIK. Program wyświetli listę zapisanych kontaktów, a przy osobach, które posiadają zarejestrowany numer, pojawi się ikonografika przedstawiająca biały telefon, na którego ekranie znajduje się biała litera b.

Wszystkie aplikacje poszczególnych banków działają odrobinę inaczej. Użytkownicy, którzy chcą mieć pewność, że ich płatność BLIKIEM zostanie zaakceptowana, zazwyczaj muszą wyrazić zgodę, aby oprogramowanie mogło zapoznać się z listą zapisanych na telefonie numerów kontaktowych.

Co w przypadku, w którym użytkownik chce zlecić płatność BLIKIEM na numer telefonu, który nie jest zapisany w urządzeniu mobilnym? Zazwyczaj podczas takiej próby aplikacje wyświetlają komunikat, który informuje klienta, że zlecenie nie jest możliwe do realizacji.

Jak dowiedzieć się, czy dostało się przelew na telefon? Większość dedykowanych oprogramowań wyświetla powiadomienia typu PUSH. Osoby korzystające z urządzeń mobilnych, które nie wykorzystują systemów Android i iOS, mogą ustawić w swoim banku potwierdzenia tekstowe – odbiorca otrzyma SMS z wszystkimi potrzebnymi informacjami. Opcję tę da się włączyć za pośrednictwem strony internetowej lub poprzez kontakt telefoniczny z pracownikami banku (w instytucji można stawić się też osobiście).

Jednak to, że nadawca może wysłać środki pieniężne BLIKIEM, nie oznacza, że będzie mógł je odebrać. Warto również sprawdzić w ustawieniach, do którego rachunku bankowego został przypisany zarejestrowany numer telefoniczny.

Jak sprawdzić, czy przelew BLIK już doszedł?

Gdy odbiorca posiada rachunek bankowy w instytucji, która wykorzystuje płatności BLIK, przelewy przychodzą od razu – nie ma żadnego czasu oczekiwania. Nawet w przypadkach, w których dwie osoby mają założone swoje konta w dwóch różnych bankach. To wielka przewaga BLIKA nad tradycyjnymi przelewami, nawet ekspresowymi.

Odbiorca dostanie powiadomienie w swojej aplikacji mobilnej lub za pomocą wiadomości tekstowej SMS na numer telefonu zarejestrowany w systemie.

Co warto podkreślić, to to, że coraz większą popularność zdobywają oszustwa tzw. na BLIKA. Na czym one polegają? Dostaje się wiadomość tekstową na swój telefon z BLIKIEM z informacją, że pieniądze są gotowe do odbioru. SMS z linkiem do strony zewnętrznej jest, oczywiście, zwykłą próbą kradzieży. W systemie BLIK adresaci nigdy nie muszą akceptować odbioru przelewów, proces ten jest całkowicie zautomatyzowany.

Podsumowując, nadawca najszybciej sprawdzi, czy ktoś ma włączoną usługę BLIK za pomocą własnej aplikacji mobilnej. W niej pojawi się informacja czy odbiorca korzysta z tego typu przelewów na telefon – wystarczy mieć zapisany dany numer w kontaktach. Jeżeli tak jest, to adresat będzie w stanie odbierać przekazy pieniężne natychmiastowo nawet wtedy, gdy jest w innym banku.

Artykuł Partnera

E-Doradca Analiza Finansowa