Analiza finansowa, w tym analiza wskaźnikowa, to zadanie często stające przed analitykiem finansowym, a żeby poprawnie ją przeprowadzić, potrzeba dużego doświadczenia i wiedzy z różnych dziedzin, nie tylko finansów. Wynika to z faktu, że nie ma dwóch jednakowych przedsiębiorstw, a to oznacza, że aby być tutaj perfekcyjnym, należy się stale rozwijać, dokształcać. Dziś masz taką szansę - sprawdź poniżej, jak wykonać kompleksową analizę spółki z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Poznaj więc odpowiedzi na pytania:
Polscy przedsiębiorcy są umiarkowanymi optymistami w swoich długoterminowych prognozach. Połowa z nich uważa, że w ciągu najbliższych 3 lat sytuacja w ich branży nie zmieni się, a 27% oczekuje poprawy. Tylko 4% jest zdania, że będzie gorzej – wynika z raportu EFL „Inwestycje w MŚP. Pod lupą”. Największymi optymistami są firmy produkcyjne (48% odpowiedzi przewidujących poprawę) oraz budowlane (odpowiednio 43%), najmniejszymi zaś – przedsiębiorstwa handlowe (jedynie 14%). Co więcej, im większa firma, tym bardziej optymistyczna.
Przed średnimi i małymi przedsiębiorcami rozpoczyna się ostatni etap wzmożonych prac wdrożeniowych w zakresie implementacji Jednolitego Pliku Kontrolnego wraz z procesem testowania. Czasu pozostało niewiele, gdyż te jednostki będą musiały już od 1 stycznia 2017 roku co miesiąc przesyłać dane z ewidencji VAT w strukturze JPK. Zapoznaj się z instrukcją, która ułatwi Ci wdrożenie JPK.
Stabilny wzrost Polski od okresu transformacji to efekt przede wszystkim inwestycji zrealizowanych przez przedsiębiorstwa, do których przyznaje się aż 86% mikro, małych i średnich firm. Tak wynika z raportu „Inwestycje w MŚP. Pod lupą” przygotowanego na zlecenie EFL S.A. Co więcej, udział przedsiębiorstw inwestujących rośnie wraz z ich wielkością, a biorąc pod uwagę branże, najczęściej inwestowali przedstawiciele branży hotelarskiej i gastronomicznej, a najrzadziej rolnicy. Niestety przyszłość nie maluje się już w tak różowych kolorach – aż 36% przedsiębiorców nie planuje w najbliższych 12 miesięcy żadnych inwestycji.
Kim są polskie MŚP, gdy inwestują? Z raportu EFL „Inwestycje w MŚP. Pod lupą” wynika, że niemal połowa małych i średnich firm to racjonalizatorzy (46,4%). Z jednej strony traktują inwestycje jako narzędzie przewagi konkurencyjnej, z drugiej zaś charakteryzują się ogromną awersją do ryzyka. 15,4% przedstawicieli sektora MŚP to wizjonerzy, którzy lubią zaryzykować, żeby uciec konkurencji. Biorąc pod uwagę branże, najbardziej zachowawczo do inwestycji podchodzą rolnicy (76,9%), a z ryzykiem za pan brat jest HoReCa (29,6%). Co więcej, im większa firma, tym ma większy apetyt na ryzyko.
Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) oparty jest o system gwarancji, który ma pozwolić na realizację w całej UE inwestycji o wartości 315 mld euro. Nie ma tzw. kopert narodowych, co oznacza, że polskie projekty konkurują z przedsięwzięciami z innych krajów. Wsparcie ma być dostępne do lipca 2019 r. Środki mogą się jednak wyczerpać wcześniej. Liczy się więc czas i jakość inwestycji. – EFIS oferuje kapitał, który może stać się istotnym uzupełnieniem dostępnych w Polsce środków na inwestycje – podkreślił wiceminister Jerzy Kwieciński.
45% przedsiębiorców kierujących małą lub średnią firmą uważa, że rok 2016 był dla nich rokiem udanym, a 24% spodziewa się, że sytuacja ich przedsiębiorstwa w najbliższych 12 miesiącach się poprawi. Mimo tego aż 41% za swój priorytet na kolejny rok uznaje redukcję kosztów. Co jeszcze wynika z badania „Kondycja polskich MŚP”?
1 września 2016 r. Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów. Zgodnie z nim program gwarancji de minimis został przedłużony o 1 rok i wygaśnie 31 grudnia 2017 r.
Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają znaczącą rolę w gospodarce. Warto zatem poznać specyfikę ich funkcjonowania i dowiedzieć się, w jaki sposób przedstawiane są ich problemy. Nawet jeśli sam, Drogi Czytelniku, nie jesteś z sektora MSP, to zapewne należą do niego Twoi klienci lub dostawcy. W tym artykule piszemy:
Nowe reguły gry zmieniają sposób funkcjonowania świata. Firmy, rządy i ludzie są częścią zmian, które jeszcze kilka lat temu były niewyobrażalne. Sztuczna inteligencja i robotyka kształtują rynek pracy, a drony i zdalnie sterowane samochody zmieniają logistykę oraz łańcuchy dostaw. Trzy główne siły przełomowych innowacji to technologia, globalizacja oraz demografia. I to z nich wynikają zidentyfikowane przez EY megatrendy.
Jeśli przyszło Ci analizować kontrahenta Twojej firmy, którym jest podmiot należący do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (w skrócie MSP), to artykuł ten przeprowadzi Cię przez skuteczne sposoby szybkiego poradzenia sobie z oceną sprawozdania takiej firmy. Dowiedz się także, na co koniecznie musisz zwrócić szczególną uwagę, analizując firmy z grupy MSP! Poznaj również odpowiedź w tym tekście na następujące pytania:
W publikacji zamieszczonej w poprzednim numerze opisana została rola małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce oraz bariery, które utrudniają ich funkcjonowanie w różnych fazach życia. Każde przeszkody można jednak pokonać. W tym artykule podpowiemy Państwu jak to zrobić, a także:
Od ponad 4 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Z pewnością masz świadomość, że wiele firm może korzystać z tego faktu - na różne sposoby, choćby na przykład korzystając z pomocy publicznej oferowanej zgodnie z wytycznymi Wspólnoty. A czy chciałbyś wiedzieć, jakie konkretne ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej oferuje Unia? Z niniejszego artykułu uzyskasz odpowiedzi na te, jak również inne pytania, na przykład:
Szacowania przewidywanego stanu gotówki, planowania wpływów i wydatków, czyli prościej mówiąc przewidywanie płynności finansowej przedsiębiorstwa jest możliwe bez drogich i skomplikowanych programów do analizy tego zagadnienia, wystarczy umiejętne wprowadzenie danych do arkusza kalkulacyjnego i ich sformatowanie. Jak takie narzędzie zrobić samemu w Excelu opisujemy w poniższym artykule.
2017 © Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.
/WiedzaiPraktyka
/wip