Mierniki efektywności w zarządzaniu strukturą kapitału
Kształtowanie struktury kapitału jest jednym z elementów strategii finansowania w przedsiębiorstwie. Mierniki efektywności mogą zostać wykorzystane do zarządzania strukturą kapitału w przedsiębiorstwie, rozumianą jako relację pomiędzy kapitałem własnym a zobowiązaniami, od których płacone są odsetki. »
Rodzaj leasingu a wpływ na wskaźniki finansowe
Umowy leasingu należą dziś bardzo popularnych źródeł finansowania majątku zarówno w mniejszych, jak i bardzo dużych podmiotach. Są to umowy, które mogą być odmiennie ujmowane w rachunkowości i podatkowo. Jednostki mogą stosować uproszczenia w zakresie prezentacji ich skutków, ale powinny rozważyć zawsze konsekwencje dla obrazu jednostki pokazywanego w sprawozdaniu finansowym. »
Zwrot na zainwestowanym kapitale: czym jest i jak obliczyć?
Jednym ze wskaźników służących do oceny przedsiębiorstw jest ROIC – zwrot na zainwestowanym kapitale. Wskaźnik ten dostarcza nam informacji nie tylko o tym, jak rentowna jest spółka, ale również jak ta rentowność wygląda na tle kapitału, który musimy zainwestować. Miara ta często jest wykorzystywana przed podjęciem decyzji o inwestycji, ale również zaleca się ją stosować do bieżących ocen wyników przedsiębiorstwa. »
Wskaźnik wskaźnikowi nierówny – na przykładzie DSO
Chcąc opisać wyniki firmy finansiści często posługują się wskaźnikami finansowymi. Co jednak w sytuacji, kiedy dany wskaźnik ma kilka metod liczenia i do tego każda daje inne wyniki? Można wytłumaczyć to na podstawie wskaźnika DSO (rotacji należności). »
Analiza progu rentowności
Aby przedsiębiorstwo mogło osiągnąć zysk muszą być zachowane odpowiednie proporcje pomiędzy przychodami ze sprzedaży a poniesionymi kosztami, to znaczy przychody powinny przewyższać koszty. W zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa konieczna jest ciągła ocena zależności pomiędzy przychodami, kosztami a zyskiem. Narzędziem, które to umożliwia jest analiza progu rentowności. »
Analiza rynku – rola wywiadu gospodarczego
Każde z przedsiębiorstw funkcjonujących w wolnorynkowej gospodarce nieustannie prowadzi działania w celu zwiększania przewagi na konkurentami bądź minimalizowania dystansu, jaki dzieli je od firm mających wyższą renomę albo uzyskujących lepszą rentowność. »
Wskaźnik zysku na akcję – sprawdź, jak wyliczyć i zaprezentować w sprawozdaniu
Jedną z grup wskaźników, które można wyróżnić w analizie finansowej, są wskaźniki rynku kapitałowego. Często ocenianym wskaźnikiem w tej grupie jest wskaźnik zysku na akcję EPS. Pozwala na ocenę zmiany poziomu zyskowności spółki. Poznaj zasady jego wyliczania i prezentacji w sprawozdaniu finansowym. »
Sprawdź, jak prawidłowo zintegrować pomiar rentowności i płynności
Dwoma istotnymi siłami, które kreują bieżącą oraz przyszłą sytuację firmy, są zjawiska związane z rentownością i płynnością finansową. Najczęściej opisuje się je niejako „obok siebie", równolegle. Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie zintegrować pomiar rentowności i płynności, dzięki czemu będziesz mieć kontrolę nad stanem finansów firmy oraz właściwie ocenisz jej przyszłą kondycję. »