Struktura kapitału – wybór strategii finansowania w przedsiębiorstwie
Podejmując decyzje związane z wyborem struktury kapitału w finansowaniu przedsiębiorstwa lub projektu inwestycyjnego, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie ma przy tym stałych, jednolitych metod kształtowania tej struktury, chociaż warto w procesie podejmowania decyzji finansowych kierować się pewnymi zasadami, wśród których należy zwrócić przede wszystkim uwagę na problem ryzyka finansowego, w tym głównie płynności finansowej. »
Jak zaplanować koszty współpracy z placówkami detalicznymi
Aby proces planowania dostarczał pełnych i wiarygodnych danych warto pamiętać o kilku zasadach, które są pomocne w planowaniu, takiej jak m.in. zaangażowanie w proces planowania wszystkie osoby, które realizują budżet czy zadbanie o komfort na przygotowanie planu. Mając wdrożone powyższe zasady dział finansów może przygotować model wykorzystywany w planowaniu. Model standaryzuje i ułatwia pracę. »
Budżetowanie usług wieloelementowych – uważaj na zmiany
Aby kontrola wykonania budżetu była efektywna muszą być dostępne informacje z systemu rachunkowości finansowej. Przygotowując budżety w niektórych branżach należy pamiętać, że od 2018 roku obowiązuje nowy MSSF 15, który zmienia podejście do ujmowania przychodów i kosztów w umowach sprzedaży, szczególnie tych wieloelementowych. »
Upewnij się, czym są kontrakty forward
Kontrakt forward to nic innego jak ustalenie z góry w jakiej wysokości będziemy wymieniać jedną walutę na drugą. Jest to tzw. kurs terminowy, czyli taki, który mamy obecnie, ale zmodyfikowany o pewne różnice oprocentowań między walutami. Różnice te mierzymy za pomocą punktów swapowych, które są albo dodawane, albo odejmowane od danego kursu. »
Analiza zrównoważonego tempa wzrostu firmy – w jaki sposób prawidłowo ustalić SGR
O możliwościach samofinansowania tempa wzrostu firmy oraz wzrostu sprzedaży bez konieczności pozyskiwania nowego kapitału zewnętrznego informuje Cię wskaźnik granicznej stopy zrównoważonego wzrostu (ang. Sustainable Growth Rate -SGR). W tym artykule przybliżymy na przykładach jakimi metodami możesz go obliczyć. Ponadto nasz ekspert poda Ci receptę na utrzymanie wartości firmy. »
Jakie są założenia modelu zrównoważonego wzrostu firmy
Jednym z najważniejszych celów funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa jest jego rozwój i wzrost wartości rynkowej. Analiza zrównoważonego tempa wzrostu Twojej firmy pozwoli Ci skonstruować realną prognozę przyszłych wyników finansowych. W ten sposób opracujesz wariantowe prognozy sprzedaży i zysków z uwzględnieniem zróżnicowania polityki finansowej i wielu zagrożeń mogących wystąpić w przyszłości. Z tego tekstu dowiesz się, jak można wykorzystać model zrównoważonego wzrostu dla różnych problemów decyzyjnych. »
Budżetowanie – kalkulacja roku 2017
Proces budżetowania corocznie stawia przed działem kontrolingu lub księgowości wyzwania polegające na zebraniu danych liczbowych od menedżerów odpowiedzialnych za działalność operacyjną oraz stworzenie optymalnego budżetu, tzn. takiego, który będzie możliwy do zrealizowania w zakładanym wolumenie, jak również interwale czasowym. Z tego artykułu dowiesz się: kto jest odpowiedzialny za proces budżetowania, z jakich elementów powinien składać się budżet, jak prawidłowo przeprowadzić kalkulację kosztów nowego produktu, na jaki okres najlepiej sporządzić budżet. »