Zastosowanie odpisów aktualizujących należności do monitorowania ryzyka kredytowego
Należności handlowe, które przedsiębiorstwo wykazuje w aktywach bieżących, są jedną z kluczowych pozycji uwzględnianych w statycznej ocenie płynności finansowej. Dokładna analiza tak dokonanej oceny płynności finansowej przedsiębiorstwa skłania do skoncentrowania uwagi na jakości utrzymywanych aktywów, w tym przede wszystkim należności. Jako jakość w tym przypadku, należy rozumieć prawdopodobieństwo uzyskania faktycznego wpływu gotówki od odbiorców, którzy dokonali wcześniej zakupów korzystając z przyznanego im terminu płatności. »
Podzielona płatność - wpływ na płynność finansową firmy
Split payment ma za zadanie zmusić przedsiębiorców do stosowania rachunku VAT do płatności podatku od towarów i usług. Zapłata w części obejmującej podatek VAT rezerwowana jest od razu na płatności tego podatku i nie można jej wykorzystać do innego, bieżącego funkcjonowania firmy. Upewnij się, jak płatność podzielona wpływa na cash flow i sprawozdanie finansowe. »
Chcesz sięgnąć po faktoring odwrócony? Sprawdź korzyści i ryzyka
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, których celem jest wspomaganie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest faktoring odwrócony. Jednak w tym przypadku musimy pamiętać, że osiągamy korzyści wykorzystując pieniądze, które nie są nasze. Dlatego ważne jest, by nie wpaść w spiralę krótkoterminowych korzyści generujących później koszty i problemy związane z obsługą zadłużenia. »
Modele dyskryminacyjne jako narzędzie oceny zagrożenia upadłością przedsiębiorstwa – studium przypadku
Jak wskazują badania w rozwiniętych gospodarkach rynkowych, bankructwo nie pojawia się w przedsiębiorstwie nagle. Istnieje wiele sygnałów ostrzegawczych, które można dostrzec z pewnym wyprzedzeniem. Daje to szansę dla przedsiębiorstwa, aby podjąć wcześniej pewne kroki zaradcze i uniknąć upadłości. Narzędziem, które można wykorzystać do predykcji bankructwa są modele dyskryminacyjne. Mają one tą zaletę, że są łatwe w zastosowaniu oraz to, że ich skuteczność ocenia się (w zależności od modelu) na 80-95%. »
Przepływy pieniężne w walutach obcych z perspektywy krajowych przedsiębiorstw
Z perspektywy ostatniego dziesięciolecia polskiej gospodarki i doświadczeń związanych ze światowym kryzysem w latach 2008/2009 wydaje się, że w dłuższym okresie stosowanie hedgingu naturalnego powoduje mniejszą ekspozycję spółki na ryzyko kursowe, przy czym stosowanie terminowych instrumentów finansowych daje dodatkowe możliwości reagowania i przede wszystkim zabezpieczania się przed stratami finansowymi. »
W sytuacji zagrożenia płynności finansowej klienta potrzebna jest szybka reakcja – rola biura rachunkowego
Decyzje dotyczące prowadzenia polityki finansowej firmy powinny być skrupulatnie przemyślane, gdyż każdy błąd może kosztować utratę płynności finansowej. Właśnie dlatego biuro rachunkowe powinno starać się eliminować takie zagrożenia dla klienta, czyli w miarę szybko informować go o ryzyku utraty płynności i ewentualnych działaniach, które można podjąć. »
Należności handlowe jako istotny strumień przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie (cz. I)
Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa jako jeden z najistotniejszych aspektów funkcjonowania całej organizacji zyskuje na znaczeniu nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. W dobie rozwijającej się gospodarki globalnej, kwoty transakcji między podmiotami stale rosną a wzrastająca liczba przejęć i łączenie się w grupy kapitałowe również mają wpływ na większe przepływy kapitałowe. »