Węgry i Polska triumfują dzięki unijnym funduszom na odbudowę COVID-19
Kiedy na całym świecie trwają wysiłki na rzecz naprawy gospodarczej, dwa kraje Unii Europejskiej mają powód do świętowania. Po kilku dniach intensywnych rozważań, zarówno Polska, jak i Węgry zostały ostatecznie włączone do unijnego pakietu naprawczego o wartości 750 miliardów euro po wystąpieniu COVID-19, znanego jako UE nowej generacji. Biorąc pod uwagę tego rodzaju pieniądze, nie wspominając o wciąż tragicznej sytuacji gospodarczej wielu krajów UE, nie jest zaskakujące, że umowa wiązała się z wieloma przeszkodami, ale zarówno Węgry, jak i Polska stanęły przed dwoma dodatkowymi wyzwaniami. »
Crowdfunding udziałów w Polsce. Sprawdź wskazówki eksperta
Crowdfunding udziałowy (equity crowdfunding - ECF) w ostatnich latach mocno zyskuje na popularności, zarówno jako forma pozyskania funduszy na realizację projektów inwestycyjnych, jak i jako możliwość inwestowania kapitału. Forma ta jest popularna zwłaszcza dla przedsiębiorstw typu startup, gdzie pozyskanie kapitału ze źródeł tradycyjnych, jest bardzo utrudnione. W rekordowym dla branży 2019 roku cały rynek crowdfunding w Polsce wart był 700 mln złotych. A według prognoz, w 2020 roku jego wartość może osiągnąć 1,1 mld zł. »
Rynek ropy w czasach pandemi – czy warto inwestować? Czego się spodziewać?
Pandemia koronawirusa sprawiła (a przynajmniej przyczyniła się do tego w dużym stopniu), że niektóre rynki inwestycyjne zatrzęsły się w posadach. Najdobitniej przekonały się o tym osoby, które inwestowały w ropę naftową. Na przełomie lutego i marca cena surowca spadła do dawno nie rejestrowanego poziomu, co dla wielu traderów oznaczało zanotowanie dużych strat. Jednocześnie, słaby kurs ropy przyciągał nowych inwestorów, którzy zwęszyli okazję do zarobku. Od krachu minęły już ponad trzy miesiące, a tzw. czarne złoto wciąż wydaje się atrakcyjnym instrumentem, w który warto ulokować swój kapitał. Czy taka sytuacja utrzyma się jednak długo? »
Kantor online - czy ma przewagę nad tradycyjną formą transakcji?
Walutę można obecnie wymienić w banku, kantorze stacjonarnym lub internetowym. Tylko gdzie najlepiej? To pytanie wciąż nurtuje tysiące potencjalnych klientów wspomnianych instytucji. Nie mając porównania często mylnie oceniamy dostępne na rynku formy przewalutowań, zwieść potrafi nas też zwykłe przyzwyczajenie. Choć wiemy, iż najbardziej istotną wytyczną stanowią atrakcyjne kursy, niekiedy obawiamy się tego, co nowe. Tymczasem kantor online to coś, z czym zaprzyjaźnić się warto. »
Crowdfounding – jak działa finansowanie społecznościowe
Ten rodzaj finansowania nabiera ostatnio coraz większego znaczenia. Swój dynamiczny rozwój zawdzięcza możliwości prowadzenia publicznych zbiórek, jaką daje intermet. Istnieją różne formy udzielenia wsparcia finansowego w ramach crowdfoundingu. »
Jak zaplanować koszty współpracy z placówkami detalicznymi
Aby proces planowania dostarczał pełnych i wiarygodnych danych warto pamiętać o kilku zasadach, które są pomocne w planowaniu, takiej jak m.in. zaangażowanie w proces planowania wszystkie osoby, które realizują budżet czy zadbanie o komfort na przygotowanie planu. Mając wdrożone powyższe zasady dział finansów może przygotować model wykorzystywany w planowaniu. Model standaryzuje i ułatwia pracę. »
Należności handlowe jako istotny strumień przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie (cz. I)
Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa jako jeden z najistotniejszych aspektów funkcjonowania całej organizacji zyskuje na znaczeniu nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. W dobie rozwijającej się gospodarki globalnej, kwoty transakcji między podmiotami stale rosną a wzrastająca liczba przejęć i łączenie się w grupy kapitałowe również mają wpływ na większe przepływy kapitałowe. »
Sprawdź, jak uniknąć najczęstszych błędów w sprawozdaniach finansowych
Obowiązek sporządzania sprawozdań dotyczy wszystkich spółek handlowych (osobowych, kapitałowych, fundacji, stowarzyszeń) oraz spółek cywilnych, jawnych i partnerskich zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Dowiedz się, jakie tym podmiotom zdarzają się pomyłki podczas sporządzania bilansu oraz skorzystaj ze wskazówek eksperta, jak ich uniknąć. »
Raporty
Raport UHY: Kredyty bankowe dla przedsiębiorstw europejskich o 25% niższe niż przed kryzysem finansowym
Obecna wysokość kredytów utrudnia powrót do wzrostu gospodarczego. Dla odmiany, średnia dla wszystkich badanych krajów na świecie jest o 24% wyższa niż w 2008 r. Gospodarki G7 pozostają w tyle za krajami BRIC. »
Przygotowanie się spółek do sporządzenia raportu CSR: poznaj praktyczne wskazówki
Jeżeli spółka jest zobowiązana do ujawniania informacji niefinansowych w szerszym zakresie, powinna rozpocząć już teraz przygotowania, nie czekając do końca roku obrotowego. W trosce o rzetelność danych niefinansowych warto rozważyć również niezależną zewnętrzną weryfikację. »
Prognozy gospodarcze
Polska pędząca kontra krótkowzroczność makroekonomiczna
Analizując stan naszej gospodarki warto przede wszystkim zweryfikować wartości bazowych wskaźników: wzrostu gospodarczego, stopy bezrobocia oraz konsumpcji wewnętrznej. To właśnie te parametry powinny nam pokazać rzeczywisty obraz rynku i jego składowych oraz ocenić go niezależnie od trwającego kryzysu politycznego, drożejącej ropy, czy wybielania ksiąg przez Getback. »
Mleko i miód, czyli początek roku przynosi powody do rynkowego optymizmu
Statystyki mówią same za siebie: gdy dany rok przebiega pod znakiem wzrostów na giełdach, a nie widać wyraźnych oznak osłabienia dynamiki gospodarczej, to styczeń kolejnego roku jest, w sferze ekonomicznej oczywiście, wyjątkowo zielony. Tak było i tym razem – po wzrostowym 2017 nastąpił rekordowy początek roku 2018, w którym szeroki indeks WIG przebił swój szczyt hossy z 2008 roku. »
EBC-Stop-Dodruk-Stop, czyli zawirowania na rynku walutowym po decyzji EBC
W ostatnich tygodniach ciekawie było na zarówno na rynkach walutowych, papierów wartościowych, jak i surowcowych. Na walutach z powodu decyzji EBC, na giełdach ze względu na publikację wyników kwartalnych, a na surowcach przez umocnienie się amerykańskiego dolara. Najbliższe miesiące powinny też zdecydować o sile i natężeniu hossy, która za oceanem trwa już od wielu lat, a w Polsce dopiero niedawno wystawiła rogi. »
Analiza wskaźnikowa
Mierniki efektywności w zarządzaniu strukturą kapitału
Kształtowanie struktury kapitału jest jednym z elementów strategii finansowania w przedsiębiorstwie. Mierniki efektywności mogą zostać wykorzystane do zarządzania strukturą kapitału w przedsiębiorstwie, rozumianą jako relację pomiędzy kapitałem własnym a zobowiązaniami, od których płacone są odsetki. »
Rodzaj leasingu a wpływ na wskaźniki finansowe
Umowy leasingu należą dziś bardzo popularnych źródeł finansowania majątku zarówno w mniejszych, jak i bardzo dużych podmiotach. Są to umowy, które mogą być odmiennie ujmowane w rachunkowości i podatkowo. Jednostki mogą stosować uproszczenia w zakresie prezentacji ich skutków, ale powinny rozważyć zawsze konsekwencje dla obrazu jednostki pokazywanego w sprawozdaniu finansowym. »
Zwrot na zainwestowanym kapitale: czym jest i jak obliczyć?
Jednym ze wskaźników służących do oceny przedsiębiorstw jest ROIC – zwrot na zainwestowanym kapitale. Wskaźnik ten dostarcza nam informacji nie tylko o tym, jak rentowna jest spółka, ale również jak ta rentowność wygląda na tle kapitału, który musimy zainwestować. Miara ta często jest wykorzystywana przed podjęciem decyzji o inwestycji, ale również zaleca się ją stosować do bieżących ocen wyników przedsiębiorstwa. »
Controlling
Analiza odchyleń cz. 4: prezentacja graficzna wyników
W poprzednich odsłonach tego cyklu pisaliśmy, w jaki sposób mierzyć i interpretować odchylenia. Opisaliśmy kilka metod, które pozwalają lepiej zrozumieć wyniki. W tej części krótko opiszemy, jak możemy prezentować te wyniki graficznie. Prezentacja na wykresach jest przydatna szczególnie dla osób, które bardziej niż cyfry interpretują przekaz graficzny. »
Typy odchyleń: jak je obliczyć. Analiza odchyleń cz. 3
W poprzedniej części opisaliśmy jak pogłębić analizę odchyleń poprzez wykorzystanie budżetu przeliczonego. Zadaliśmy sobie pytanie czy można ten budżet wykorzystać do oceny odchyleń na poziomie przychodów ze sprzedaży. Oczywiście, że tak, jednak tracimy w tym przypadku możliwość wyłuskania odchylenia na asortymencie i jego wpływu na wynik. »
Inwestowanie
Przestrzeganie zasad CSR – korzyści dla przedsiębiorców. Sprawdź, co może zyskać firma
Na dojrzałych rynkach kapitałowych stopniowo upowszechnia się przekonanie, że inwestowanie kapitału zgodnie z zasadami SRI prowadzi do wyższego zwrotu z kapitału w perspektywie długoterminowej. Przestrzeganie zasad CSR i raportowanie informacji niefinansowych otwierać może przed spółkami dostęp do znaczących aktywów zarządzanych przez największe europejskie i światowe fundusze inwestycyjne. »
Biznes i CSR, czyli założenia społecznej odpowiedzialności inwestycyjnej
W ostatnich latach można zauważyć, że przedsiębiorstwa biorą odpowiedzialność za proces podejmowania decyzji dotyczących zarówno bieżącego funkcjonowania, jak i decyzji inwestycyjnych. Rośnie świadomość, że realizacja celów przedsiębiorstwa wymaga akceptacji społecznej oraz dobrych relacji z pracownikami i kontrahentami. »
Inwestycje emocjonalne – pasja czy inwestycja?
Inwestycje w pasje doskonale łączą chęć pomnażania majątku inwestorów z osiąganiem celów pozaekonomicznych. Istnieją różne segmenty inwestycji emocjonalnych, a ceny ich są zróżnicowane. Jak wygląda obecnie polski rynek inwestycji emocjonalnych, dowiesz się z artykułu. »
Monitorowanie wyniku finansowego
Zdarzenia po dniu bilansowym mogą zmienić wskaźniki finansowe
Niektóre ze zdarzeń mogą być na tyle nieznaczące, że wystarczy je odnotować w księgach 2018 roku. W trakcie przygotowywania sprawozdania przeanalizować powinniśmy wszystkie fakty, które miały miejsce w związku z poprzednim rokiem obrotowym, ale wydarzyły się już w 2018 r. »
Planowanie i prognozowanie
Struktura kapitału – wybór strategii finansowania w przedsiębiorstwie
Podejmując decyzje związane z wyborem struktury kapitału w finansowaniu przedsiębiorstwa lub projektu inwestycyjnego, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie ma przy tym stałych, jednolitych metod kształtowania tej struktury, chociaż warto w procesie podejmowania decyzji finansowych kierować się pewnymi zasadami, wśród których należy zwrócić przede wszystkim uwagę na problem ryzyka finansowego, w tym głównie płynności finansowej. »
Jak zaplanować koszty współpracy z placówkami detalicznymi
Aby proces planowania dostarczał pełnych i wiarygodnych danych warto pamiętać o kilku zasadach, które są pomocne w planowaniu, takiej jak m.in. zaangażowanie w proces planowania wszystkie osoby, które realizują budżet czy zadbanie o komfort na przygotowanie planu. Mając wdrożone powyższe zasady dział finansów może przygotować model wykorzystywany w planowaniu. Model standaryzuje i ułatwia pracę. »
Przychody i koszty
Leasing w świetle MSSF 16
Od 1 stycznia 2019 r. zacznie obowiązywać uchwalony w styczniu 2016 r. nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 16 (MSSF 16) dotyczący leasingu. Niesie on ze sobą wiele zmian w zakresie ujmowania leasingu w księgach zarówno po stronie leasingodawcy jak i leasingobiorcy w porównaniu z aktualnie obowiązującym MRS 17 Leasing. »
Wycena przedsiębiorstw
Wartość firmy – wycena i rozliczanie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym
W biznesie wartość firmy to potencjał jednostki. W rachunkowości to różnica między wartością bilansową przedsiębiorstwa a jego wartością ekonomiczną, definiowaną jako zdolność generowania zadowalających inwestora przepływów finansowych. Zobacz na przykładach, jak wyceniać i rozliczać wartość firmy w skonsolidowanym sprawozdaniu. »
Zarządzanie płynnością
Zastosowanie odpisów aktualizujących należności do monitorowania ryzyka kredytowego
Należności handlowe, które przedsiębiorstwo wykazuje w aktywach bieżących, są jedną z kluczowych pozycji uwzględnianych w statycznej ocenie płynności finansowej. Dokładna analiza tak dokonanej oceny płynności finansowej przedsiębiorstwa skłania do skoncentrowania uwagi na jakości utrzymywanych aktywów, w tym przede wszystkim należności. Jako jakość w tym przypadku, należy rozumieć prawdopodobieństwo uzyskania faktycznego wpływu gotówki od odbiorców, którzy dokonali wcześniej zakupów korzystając z przyznanego im terminu płatności. »
Podzielona płatność - wpływ na płynność finansową firmy
Split payment ma za zadanie zmusić przedsiębiorców do stosowania rachunku VAT do płatności podatku od towarów i usług. Zapłata w części obejmującej podatek VAT rezerwowana jest od razu na płatności tego podatku i nie można jej wykorzystać do innego, bieżącego funkcjonowania firmy. Upewnij się, jak płatność podzielona wpływa na cash flow i sprawozdanie finansowe. »
Chcesz sięgnąć po faktoring odwrócony? Sprawdź korzyści i ryzyka
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, których celem jest wspomaganie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest faktoring odwrócony. Jednak w tym przypadku musimy pamiętać, że osiągamy korzyści wykorzystując pieniądze, które nie są nasze. Dlatego ważne jest, by nie wpaść w spiralę krótkoterminowych korzyści generujących później koszty i problemy związane z obsługą zadłużenia. »