Linie finansowania a cykl rozwoju biznesu – jak dostosować finansowanie do zmieniających się potrzeb firmy

Linie finansowania a cykl rozwoju biznesu – jak dostosować finansowanie do zmieniających się potrzeb firmy

Każda firma działająca na rynku przechodzi przez kilka charakterystycznych okresów definiujących jej rozwój. Wszystkie z nich w zależności od biznesu mogą różnić się długością, ale także dynamiką i potrzebami związanymi z dysponowaniem budżetem. Kluczowe jest więc odpowiednie finansowanie dla firm znajdujących się w poszczególnych fazach.

Cykle rozwoju biznesu

W zależności od branży, ale także charakterystyki przedsiębiorstwa, wyróżnić możemy wiele faz rozwoju biznesu. Zazwyczaj wskazywane są okresy: założenia i rozruchu, wzrostu i rozwoju oraz dojrzałości. Świadome, bazujące na podejściu analitycznym dobieranie  finansowania przedsiębiorstw właściwego dla każdego z nich jest kluczowe. Łączy się to z bardzo zróżnicowanymi potrzebami organizacji. Stąd też bierze się rosnące zainteresowanie 

elastycznymi produktami finansowymi, takimi jak np. linia finansowania czy pożyczka dla firm.

Założenie działalności i rozruchu

Faza założenia i rozruchu – jak sama nazwa wskazuje – rozpoczyna się w momencie powołania firmy do życia i zazwyczaj trwa przez kilka pierwszych miesięcy jej działalności. Zwiększone finansowanie przedsiębiorstw w tym okresie może być konieczne ze względu na potrzebę intensywnego inwestowania i stosunkowo niskie przychody. Trudno też uzyskać np. kredyt bankowy. Przedsiębiorcy mogą więc w tym czasie sięgać po produkty takie jak linia finansowania FlexKapitał, dostępna dla firm działających już od 3 miesięcy.

Wzrost i rozwój biznesu

Po okresie rozruchu następuje faza wzrostu i dynamicznego rozwoju. W tym czasie przedsiębiorstwo zdobywa pozycję na konkurencyjnym rynku. Dlatego też środki w ramach finansowania dla firm inwestuje się nie tylko w produkty czy usługi, ale także marketing, zatrudnianie pracowników oraz badania i analizy. To wszystko sprawia, że mogą pojawić się nagłe wydatki, na wypadek których warto zabezpieczyć środki.

Dojrzałe przedsiębiorstwo

Na tym etapie biznes posiada stabilną pozycję i przychody. Aby utrzymać ten stan, konieczne jest badanie potrzeb klientów i wprowadzanie udoskonaleń. Dlatego też w tym okresie przydaje się regularny i łatwy do zarządzania system finansowania. Korzystanie z możliwości, jakie daje np. odnowienie linii kredytowej, pozwala na stabilne działanie biznesu i daje szansę na zapobiegnięcie wejściu w fazę upadku przedsiębiorstwa.

Jakie są formy finansowania przedsiębiorstw?

Uzyskanie środków z zewnętrznych źródeł może być konieczne, ponieważ kapitał własny w wielu przypadkach będzie niewystarczający. Do najpopularniejszych należą: kredyt bankowy, pożyczka, leasing, faktoring oraz linia finansowania. Jak już jednak wspominaliśmy, niektóre z nich mogą być trudniejsze do uzyskania zwłaszcza na początkowych etapach działalności. Wynika to z wymagań stawianych przez banki i instytucje dotyczących stażu firmy na rynku oraz jej zdolności kredytowej.

Sposoby dostosowania finansowania dla firmy do zmieniających się potrzeb

W celu określenia najlepszego dla firmy sposobu finansowania, konieczne są analizy. Najlepiej robić to w porozumieniu z doradcą finansowym. Pozwoli to ustalić, czy w danym przypadku warto skorzystać z rozwiązań bankowych, czy też wybrać np. odnawialną linię finansowania. Należy też pamiętać, że w zależności od fazy, można zmieniać źródła pozyskania środków na podstawie zmian zachodzących w samym biznesie.

Analiza bieżącej sytuacji finansowej

Pierwszym krokiem, jest dokładne przeanalizowanie obecnej sytuacji finansowej, określając wysokość kapitału własnego, a także tendencji rynkowych. Na początku działalności, trudniej będzie uzyskać kredyt, a nawet leasing, więc rozwiązaniem może okazać się linia kredytowa dla firm. Wraz ze wzrostem pozycji marki i sprzedaży, a także przewidywaniami na temat zmian rynkowych można sięgać po inne metody, a nawet łączyć kilka sposobów finansowania.

Prognozowanie potrzeb i poszukiwanie źródeł finansowania przedsiębiorstwa

Następnie konieczne jest jak najbardziej precyzyjne określenie tego, jak w przyszłości zmieniać się będą potrzeby firmy i z czym będą one związane. Pozwoli to na stwierdzenie, które ze źródeł finansowania będzie zapewniało dostęp do odpowiednich środków w tym czasie, czy będzie to linia finansowania, czy może leasing lub faktoring. Umożliwia to też zawężenie i skuteczniejsze analizowanie ofert instytucji, które konkretnego finansowania udzielą.

Dostosowanie linii finansowej

Są rozwiązania, które właściwie dobrane sprawdzają się w każdej fazie rozwoju biznesu. Jednym z nich jest linia kredytowa dla firm. Produkty, takie jak FlexKapitał łatwo dopasować do potrzeb zarówno rozpoczynających działalność przedsiębiorców, jak i firm o ugruntowanej na rynku pozycji. Pozwalają one na wielokrotny dostęp do środków w ramach odnawialnego limitu, a więc nadają się dobrze do finansowania potrzeb firmy w łatwy do monitorowania i zarządzania sposób.

Monitorowanie i optymalizacja

Aby jednak cieszyć się silną pozycją i stałą popularnością wśród klientów, niezbędne jest ciągłe monitorowanie sytuacji firmy oraz optymalizowanie funkcjonujących w niej procesów. Odnowienie linii kredytowej i inne elastyczne formy finansowania pozwalają na tym etapie na efektywne dysponowanie środkami. Niezbędna jest jednak umiejętność analizy i planowania wydatków, które mogą nie tylko przedłużyć cykl życia przedsiębiorstwa, ale nawet pomóc wyjść z fazy upadku, jeśli do jej rozpoczęcia już doszło.

E-Doradca Analiza Finansowa