Jak się ubiegać o kredyt konsolidacyjny – krok po kroku

Jak się ubiegać o kredyt konsolidacyjny – krok po kroku

Osoby posiadające zadłużenie często poszukują sposobu na jego szybką spłatę i zastanawiają się, jak obniżyć raty kredytów/pożyczek, aby ich spłacanie było łatwiejsze. Z pomocą przychodzą instytucje umożliwiające konsolidację zobowiązań. Na czym polega to rozwiązanie i jak zaciągnąć taki kredyt?

Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które służy do spłaty istniejących zobowiązań finansowych, takich jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe lub inne długi. Głównym celem kredytu konsolidacyjnego jest łączenie kredytów w jeden – konsolidacja wszystkich tych zobowiązań w jedno większe zobowiązanie o korzystniejszych warunkach, takich jak niższe oprocentowanie, dłuższy okres spłaty lub obniżenie raty kredytu. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia kontrolę nad spłatą zobowiązania, a dzięki obniżeniu rat sprzyja zwiększeniu płynności finansowej. Alternatywą dla kredytu konsolidacyjnego jest pożyczka gotówkowa z możliwością konsolidacji zobowiązań. Główna różnica między tymi rozwiązaniami dotyczy celu, na który można przeznaczyć uzyskane w ten sposób środki. Przy pożyczce gotówkowej cel jest dowolny, a środki można wydać w dowolny sposób. Przy kredycie konsolidacyjnym z kolei cel jest jasno określony – środki należy przeznaczyć na spłatę innych zobowiązań. Decydując się na taki kredyt, warto poświęcić czas na negocjacje z wierzycielem, by wynegocjować najkorzystniejsze warunki. Dzięki takim rozmowom można wynegocjować np. obniżenie kosztów kredytu.

Kto może dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest wyłącznie dla pełnoletnich osób, które posiadają już zobowiązania finansowe, takie jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe itp. Osoby, które zastanawiają się, jak obniżyć ratę kredytu, i chcą ubiegać się o tego rodzaju kredyt, powinny posiadać dobrą historię kredytową, co oznacza regularną i terminową spłatę wcześniejszych kredytów i pożyczek zgodnie z umowami. Kredytodawcy będą również weryfikować dochody wnioskodawcy oraz jego zdolność do spłaty nowego kredytu konsolidacyjnego, a zatem przydatne mogą okazać się dokumenty poświadczające zatrudnienie. Wysokość dochodu musi być wystarczająca, aby pokryć dodatkowe zobowiązanie finansowe związane z kredytem konsolidacyjnym. Istotna kwestia to również potwierdzenie posiadania stabilnego i stałego źródła dochodu, ponieważ jest ono uznawane za gwarant tego, że kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać zobowiązanie.

Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Podstawą do tego, by móc ubiegać się o kredyt konsolidacyjny i otrzymać pozytywną decyzję kredytową, jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Proces rozpoczyna się od złożenia wniosku, jednak warto dobrze się do tego przygotować. Po pierwsze, warto skompletować listę wszystkich posiadanych kredytów, pożyczek, kart kredytowych i innych zobowiązań finansowych wraz z saldem zadłużenia, oprocentowaniem, okresem spłaty i wysokością miesięcznych rat – zebranie tych wszystkich informacji da możliwość negocjacji warunków nowo zaciąganego kredytu. Konieczne będzie przedłożenie dokumentów poświadczających istnienie tych zobowiązań w instytucji udzielającej kredyt. Wniosek o przyznanie kredytu konsolidacyjnego można zwykle wypełnić w placówce, online lub telefonicznie, jednak jest to zależne od danej instytucji. Po złożeniu wniosku przeprowadzany jest proces oceny kredytowej obejmujący analizę zdolności kredytowej i ocenę ryzyka kredytowego. Czas oczekiwania na decyzję kredytową może różnić się w zależności od instytucji, do której zwraca się wnioskodawca. Jeśli zostanie wydana pozytywna decyzja, kolejnym krokiem jest podpisanie umowy, na mocy której wszystkie dotychczasowe zobowiązania zostają połączone w jedno. Co ważne, kredytobiorca nie otrzymuje środków z kredytu „do ręki” – dotychczasowe zobowiązania zostają spłacone przez instytucję udzielającą kredyt, natomiast kredytobiorca spłaca ratę w określonej wysokości na konto tej instytucji.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

https://mubi.pl/poradniki/kredyt-konsolidacyjny/

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607416,kredyty,jak-wyjsc-z-dlugow-szybkie-wyjscie-z-dlugow-komorniczych,1,1

https://szantar.pl/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-i-czy-oplaca-sie-go-wziac/

https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-dostac-kredyt-konsolidacyjny-majac-dlugi#:~:text=Aby%20otrzyma%C4%87%20kredyt%20konsolidacyjny%2C%20musisz,do%20wniosku%20o%20takie%20zobowi%C4%85zanie.

https://www.totalmoney.pl/artykuly/28199,kredyty-hipoteczne,jak-negocjowac-z-bankiem,1,1

E-Doradca Analiza Finansowa