Jak inwestować w fizyczne złoto?

Jak inwestować w fizyczne złoto?

Fizyczne złoto to nie tylko inwestycja na czas kryzysu, ale również forma dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Jak zatem w nie inwestować? Dlaczego warto to robić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak inwestować w złoto fizyczne?

Inwestowanie w fizyczne złoto polega na zakupie złotych sztabek lub monet, które wycenia się na podstawie ich masy oraz próby złota. Odradza się natomiast zakup złotej biżuterii, co wynika z faktu, że trudno oszacować jej rynkową wartość. Dla posiadaczy może być bowiem bezcenna, a cena sprzedaży może uwzględniać wykonanie biżuterii, co nie ma wpływu na faktyczną wartość kruszcu. W efekcie może być ona znacznie niższa, co jest również efektem tego, że w przypadku biżuterii stosowane są różnego rodzaju domieszki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc zakup sztabek oraz złotych monet bulionowych, takich jak np.:

  • Krugerrand (RPA),
  • American Eagle (USA),
  • American Buffalo (USA),
  • Liść Klonowy (Kanada),
  • Australijski Kangur (Australia),
  • Filharmonik Wiedeński (Austria).

Dlaczego warto inwestować w fizyczne złoto?

Złoto to jak wspomniano we wstępie nie tylko inwestycja na trudne czasy, ale również sposób dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. O zasadzie tej powinien pamiętać każdy inwestor, ponieważ dywersyfikacja pozwala bilansować straty ponoszone na niektórych aktywach znajdujących się w portfelu. W efekcie ogólna stopa zwrotu z inwestycji nadal może pozostawać zadowalająca. Co jeszcze przemawia za tym, by inwestować w fizyczne złoto? Przede wszystkim to, że złoto doskonale przechowuje wartość, a zatem jest odporne na negatywne skutki inflacji. Dzieje się tak, ponieważ w okresach kiedy inflacja rośnie, wzrasta również z reguły kurs złota, a co za tym idzie wartość posiadanego kruszcu. Niewątpliwą zaletą jest także fakt, że złoto jest akceptowalne na całym świecie, a co za tym idzie, posiadając je w formie fizycznej, można je ze sobą zabrać i spieniężyć. To właśnie dlatego złoto nazywane jest inwestycją na trudne czasy, ponieważ dobrze sprawdza się w czasach różnego rodzaju kryzysów czy wojen.

Inwestowanie w fizyczne złoto – co warto wiedzieć?

Decydując się na zakup fizycznego złota, warto wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są monety i sztabki o różnej masie, co wpływa na ich wartość. Uncja złota waży bowiem 31,1 grama, co sprawia, że za sztabkę lub monetę o tej masie należy zapłacić niespełna 10 tys. złotych. Dla wielu osób jest to zbyt wysoka cena, co sprawia, że decydują się na zakup mniejszych sztabek lub monet. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że wykonanie każdej złotej monety lub sztabki również kosztuje, co za tym idzie osobny zakup 4 sztabek o masie 1/4 oz będzie droższy niż kupno 1 sztabki o masie 1 oz. Z drugiej jednak strony posiadając mniejsze sztabki złota, łatwiej będzie je spieniężyć, ponieważ można sprzedać tyle złota, ile wymaga tego sytuacja.

Podsumowując, należy stwierdzić, że inwestowanie w fizyczne złoto to rozwiązanie praktycznie dla każdego. Zaletą w tym przypadku jest z pewnością niski próg wejścia, ponieważ w sprzedaży dostępne są nie tylko duże, ale również małe sztabki i monety bulionowe.

Artykuł sponsorowany

E-Doradca Analiza Finansowa