Na czym polega umowa faktoringu i na jakie jej elementy należy zwrócić uwagę?

Na czym polega umowa faktoringu i na jakie jej elementy należy zwrócić uwagę?

Faktoring to usługa finansowa, o której jeszcze do niedawna słyszeli tylko nieliczni, a teraz z każdym rokiem zyskuje na popularności wśród przedsiębiorców. Jest to bowiem jeden ze skuteczniejszych sposobów na zachowanie płynności finansowej firmy i zapewnienie jej swobodnego dostępu do kapitału. Umowa faktoringu nawiązywana jest najczęściej z instytucją finansową i ma charakter umowy nienazwanej.

Usługi faktoringowe polegają na wykupieniu przez bank, inną instytucję finansową, bądź też wyspecjalizowanego w tej kwestii przedsiębiorcy nieprzeterminowanych zobowiązań finansowych. Co to oznacza w praktyce? Niezapłacone faktury trafiają do osoby, która przejęła od nas wierzytelności, wypłaca nam ona kwotę widniejącą na rachunku i egzekwuje należność bezpośrednio od naszego kontrahenta.

    1. Z czego składa się umowa faktoringu?

Umowa faktoringowa to umowa dwustronna, jednak nie jest ona w pełni regulowana prawnie i została stworzona w dużej mierze w oparciu o zasadę swobody umów. Jej stronami najczęściej są:

  • faktor – zazwyczaj bank lub instytucja finansowa świadcząca usługi faktoringu, która przejmuje wierzytelności przedsiębiorcy. Faktor wypłaca faktorantowi należność określoną w fakturze w kwocie pomniejszonej o prowizję;

  • faktorant – przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży swoich wierzytelności.

W zawartej umowie faktoringowej występuje jeszcze jeden podmiot, który nie jest jednak stroną umowy. Mowa o dłużniku faktoringowym, czyli kontrahencie, który powinien zostać powiadomiony o zmianie wierzyciela.

Warto jednak wspomnieć, że forma i zapis umowy faktoringu zależy od rodzaju usług. Najczęściej mamy do czynienia z faktoringiem pełnym lub niepełnym. Pierwszy dotyczy sytuacji, w której ryzyko niewypłacalności dłużnika całkowicie leży po stronie faktora. Drugi przypadek dotyczy układu, gdzie brak spłaty należności dotyka wyłącznie faktoranta.

    1. Co jest przedmiotem umowy?

Wraz z podpisaniem umowy faktoringu przedsiębiorca przenosi wierzytelność na faktora. Faktor zobowiązuje się do pilnowania spłaty należności wynikających z zawartych przez faktoranta umów sprzedaży czy dostawy. W dużym uproszczeniu – faktor wypłaca faktorantowi określoną część wartości przejętych faktur, których termin spłaty jeszcze nie minął.

    1. Faktoring pełny

Faktoring pełny, czyli inaczej faktoring bez regresu, polega na przejęciu całej odpowiedzialności związanej z ewentualną niewypłacalnością kontrahenta. To po stronie faktora leży windykacja zaległych płatności, a przedsiębiorca nie jest zobowiązany do oddania wcześniej wypłaconych środków. Kontrahent przelewa należność bezpośrednio na konto faktora. Ta forma usługi polecana jest firmom, które dynamicznie się rozwijają i nawiązują stosunki z nowymi partnerami biznesowymi, jak również tym mającym wielu niepewnych lub zagranicznych kontrahentów.

    1. Faktoring niepełny

Faktoring niepełny lub faktoring z regresem polega na tym, że przedsiębiorca w dalszym ciągu ponosi odpowiedzialność związaną ze spłatą należności przez dłużnika, tym samym zagrożenie jego niewypłacalności pozostaje po stronie faktoranta i musi on oddać otrzymaną wcześniej zaliczkę faktorowi. Ten rodzaj umowy wiąże się z większym ryzykiem dla przedsiębiorcy, ale okazuje się opłacalny w momencie, gdy nawiązuje on współpracę biznesową z wieloma kontrahentami jednocześnie, lub gdy z innych powodów nie chce, by kontrahenci dowiedzieli się, że firma korzysta z zewnętrznego finansowania.

    1. Jak i z kim zawrzeć umowę faktoringu?

Faktoring dla firm to usługa coraz częściej oferowana przez banki i instytucje finansowe, dlatego też warto dowiedzieć się nieco więcej na temat samego procesu zawarcia umowy. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma typami umów faktoringowych. Pierwszy z nich przybiera formę transakcji doraźnej, czyli jednorazowego wykonania usługi. Zdecydowanie więcej osób decyduje się na podpisanie umowy terminowej, gdzie faktor zobowiązuje się do wykupu wierzytelności z góry wyznaczonym limitem obowiązującym podczas okresu trwania umowy.

Warto pamiętać, że umowy faktoringowe w wielu przypadkach konstruowane są przez instytucje finansowe w oparciu o przyjęte przez nie standardy, a ich podpisanie następuje w obecności obu stron umowy, tj. faktora i faktoranta. Do jej zawarcia nie potrzeba jednak zbyt wielu formalności – większość instytucji nie sprawdza zdolności kredytowej, a podstawą okazują się faktury wystawione kontrahentom.

Po podpisaniu umowy faktoringu przedsiębiorca otrzymuje ofertę od faktora. Z niej dowiemy się, ile kosztuje usługa oraz kiedy należy za nią zapłacić. Niektóre firmy wypłacają całą kwotę, a inne pomniejszoną o prowizję ustaloną wcześniej w warunkach umowy. Po zaakceptowaniu oferty następuje przelanie środków na konto firmowe, co zazwyczaj trwa od kilku godzin do kilku dni.

    1. Ile kosztuje faktoring?

Koszty związane z usługami faktoringowymi, podobnie jak w przypadku takiego produktu jak np. pożyczka dla firm, najczęściej uzależnione są od kilku czynników, w tym m.in. dziennej prowizji od opłaconej faktury, stałej opłaty abonamentowej, miesięcznych opłat za limit faktoringowy, prowizji faktora czy odsetek od wypłaconej zaliczki naliczane do czasu rozliczenia faktury. Powstaje zatem pytanie, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze oferty faktoringu? Warto przeanalizować rodzaj faktoringu, który będzie dla nas najkorzystniejszy. Nie bez znaczenia okazuje waluta, jak również okres finansowania, a co za tym idzie, wysokość naliczanej prowizji przez faktora. Warto również sprawdzić całkowity koszt usługi.

    1. Podsumowanie

Faktoring to skuteczny sposób na poprawę płynności finansowej firmy, zwiększenie elastyczności oraz zachowanie niezależności od terminów płatności faktur, które najczęściej wynoszą do 30 dni od jej wystawienia. Skorzystanie z usług faktoringowych pozwala mieć pieniądze na koncie znacznie szybciej, więc łatwiej zaplanować dalsze działania firmy, jej modernizację czy zwiększenie zasobów ludzkich. Jest to też ciekawa alternatywa dla takich produktów finansowych, jak kredyt dla firm, bowiem nie zawsze jest wymagana zdolność kredytowa.

Artykuł sponsorowany

Artykuł został przygotowany przez markę Finiata specjalizującą się w dostarczaniu zintegrowanych rozwiązań pożyczkowych dla firm.

E-Doradca Analiza Finansowa