Najważniejsze światowe giełdy papierów wartościowych. To tam obraca się największymi pieniędzmi

Najważniejsze światowe giełdy papierów wartościowych. To tam obraca się największymi pieniędzmi

Handel na giełdzie jest stary jak świat. Obrót papierami wartościowymi wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu, gdzie do odpowiednich wymian dochodziło na organizowanych jarmarkach. Sam rynek giełdowy funkcjonuje od około 500 lat. Oczywiście obecny trading znacząco różni się od tego, jak wyglądało to na początku. Dziś giełda to przede wszystkim oszklone wieżowce i zawieranie transakcji online na wiele miliardów dolarów. Istnieje wiele światowych giełd gromadzących wokół siebie tysiące inwestorów głodnych ogromnego sukcesu w postaci pokaźnego zarobku. Które z nich są jednak największe i najważniejsze?

Na wstępie warto w ogóle wyjaśnić, czym jest giełda papierów wartościowych. W największym skrócie – to regulowany rynek, na którym dokonuje się transakcji kupna-sprzedaży różnorodnych instrumentów finansowych oficjalnie dopuszczonych do legalnego obrotu, przede wszystkim obligacji i akcji oraz tzw. instrumentów pochodnych, np. opcji czy kontraktów terminowych.

Początkowo giełda papierów wartościowych znajdowała się w budynku, w którym gromadzili się inwestorzy handlujący ze sobą podczas fizycznych spotkań twarzą w twarz. Technologiczny postęp, na czele z bardzo dynamicznym rozwojem sieci internetowej, sprawił, że w zasadzie wszystkie giełdy przeszły na zdalny tryb handlu. To stanowi duże ułatwienie dla każdej ze stron. Traderzy mogą teraz w zasadzie działać na każdym rynku, bez żadnych przeszkód geolokalizacyjnych. W Polsce funkcję giełdy papierów wartościowych pełni GPW – publiczna spółka akcyjna funkcjonująca w obecnej formie o roku 1991, której korzenie sięgają czasów pierwszej połowy XIX wieku. W 1817 w gmachu Pałacu Saskiego w Warszawie powstała pierwsza Giełda Kupiecka. Stanowiła ona fundament do utworzenia późniejszej giełdy z 1921 roku, czyli już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Funkcjonowała ona do wybuchu II wojny światowej. Dzisiejsza GPW powstała dopiero po transformacji ustrojowej. Niestety, nie jest to jedna z największych światowych giełd. Ścisła czołówka tego zestawienia prezentuje się następująco.

New York Stock Exchange (NYSE)

Największą pod względem kapitalizacji giełdą na świecie jest nowojorska NYSE. Założona została w 1817 roku, choć za jej fundament uznaje się tzw. umowę Buttonwood z 1792 roku zawartą pomiędzy 24 kupcami, którzy wspólnie określili kwestię obrotu papierami wartościowymi. Dokument ten dotyczył dwóch głównych elementów: handel mógł odbywać się jedynie między stronami porozumienia, co miało eliminować innych pośredników, a wysokość prowizji, nie miała prawa przekraczać poziomu 0,25 proc. Na NYSE obrót papierami wartościowymi jest całkowicie elektroniczny. Giełda skupia 1867 spółek, w tym takich gigantów, jak chociażby General Electric Co. czy Hewlett-Packard Co. Sesje odbywają się od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godzinach 9:00-16:00 czasu wschodniego.

Co ciekawe, to właśnie na NYSE miał miejsce wielki krach z 24 października 1929 roku, określany jako „czarny czwartek”. Kapitalizacja New York Stock Exchange z 2013 roku wyniosła aż 15 913 258,5 mln USD, co uplasowało ją w absolutnym czubie zestawienia największych światowych giełd. Co ważne – nie jest to pod żadnym pozorem giełda najstarsza. Warto to podkreślić, gdyż często w ten sposób, mylnie, się ją określa.

NASDAQ

W Nowym Jorku funkcjonuje jeszcze jednak wielka giełda – NASDAQ, czyli National Association of Securities Dealers Automated Quotations. Jej główna siedziba mieści się w USA, ale filie funkcjonują również w Kanadzie, Chinach, Japonii i Dubaju. Uruchomiono ja w 1971 roku jako pierwszy całkowicie elektroniczny system obrotu papierami wartościowymi na świecie. To właśnie z tego względu kojarzy się ją głównie ze spółkami z szeroko rozumianej branży technologicznej. Według danych z 2015 roku na NASDAQ notowano 2978 przedsiębiorstw, w tym Google, Apple oraz Microsoft. Na koniec roku 2013 kapitalizacja giełdy wynosiła 5 281 626 mln USD.

Tokyo Stock Exchange

Wielkimi pieniędzmi obraca się nie tylko w USA. Trzecią największą giełdą na świecie jest japońska Tokyo Stock Exchange. Uruchomiono ją w 1878 roku pod kierownictwem Shigenobu Ōkumy – ówczesnego ministra finansów. W 1943 roku połączono ją z 10 innymi dużymi giełdami funkcjonującymi w największych miastach kraju kwitnącej wiśni. Chwilowo została zawieszona po tragicznym w skutkach bombardowaniu w Nagasaki. Ponownie otwarta została w 1949 roku i funkcjonuje z sukcesami do dziś. Skupia wokół siebie 2302 spółki. Większość z nich jest japońska. Zaledwie 31 to podmioty zagraniczne. Kapitalizacja Tokyo Stock Exchange przekracza 5 bilionów dolarów.

London Stock Exchange

Przenosimy się wreszcie na Stary Kontynent, gdzie miano największej giełdy przysługuje brytyjskiej London Stock Exchange (LSE). Założono ją w 1801 roku. Liczy ponad 3000 spółek z około 70 państw. Na giełdzie tej notowane są chociażby HSBC Holding czy Vodafone. Kapitalizacja z końca 2013 roku wynosiła 3 862 590,3 mln USD.

Hong Kong Stock Exchange

Chińska giełda papierów wartościowych z siedzibą w Hongkongu. Skrótowo określana jako HKSE lub SEHK. Kapitalizacja na koniec 2013 roku wynosiła 2 803 262 mln USD. Uległa ona jednak spadkowi ze względu na pandemię COVID-19 (szacuje się, że to około 1,3 biliona dolarów). Założona w 1891 roku. Skupia wokół siebie ponad 2500 przedsiębiorstw (głównie chińskich).

Artykuł Partnera

E-Doradca Analiza Finansowa