Podróże służbowe za granicę Niemiec a koszty firmy – jak wygląda rozliczenie?

Podróże służbowe za granicę Niemiec a koszty firmy – jak wygląda rozliczenie?

Wyjazd służbowy, zorganizowany nawet w najbardziej ekonomiczny sposób, wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że poszczególne wydatki przeznaczone na podróż służbową można uwzględnić w zeznaniu podatkowym, a co za tym idzie, obniżyć wysokość podatku do opłacenia. Jakie warunki należy spełnić, aby móc dopisać koszty związane z podróżami służbowymi do deklaracji podatkowej? Sprawdź nasz poradnik, aby pozbyć się niepotrzebnego stresu!

Definicja podróży służbowej

Na samym początku warto zastanowić się nad pojęciem wyjazdu służbowego. Do tego typu podróży można zaliczyć wizyty u partnera biznesowego w zagranicznym mieście oraz wyjazd na konferencję (do konkretnej miejscowości w Niemczech). Należy mieć jednak na uwadze, że nie każda podróż służbowa wymaga kosztów w postaci paliwa, wynajmu auta, przelotu samolotem czy noclegu. Jeśli natomiast poniosłeś wyżej wymienione wydatki w ramach wyjazdu służbowego, masz prawo odliczyć je od podatku w zeznaniu. Poznaj dokładne zasady uwzględniania kosztów podróży służbowej w deklaracji podatkowej.

W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, czy pracodawca w Niemczech opłacił już poniesione koszty. To kluczowy czynnik, który jest brany pod uwagę w kontekście ewentualnego rozliczenia. Jeśli Twój pracodawca zapłacił już wszystkie rachunki, wtedy nie masz możliwości uwzględnienia kosztów podróży służbowej w swoim zeznaniu podatkowym.

Wyjazd służbowy – jakie koszty można odliczyć?

Spełniasz podstawowe warunki do odliczenia kosztów podróży służbowej od podatku? Sprawdź, co konkretnie możesz uwzględnić w rozliczeniu. Jeśli w szybki sposób chcesz ocenić, jak koszty podróży służbowej wpłyną na Twoje rozliczenie z Finanzamt, możesz skorzystać z kalkulatora zwrotu podatku z Niemiec. To wygodne i intuicyjne narzędzie, gdzie bez problemu wprowadzisz dodatkowe wydatki, które należy uwzględnić w deklaracji podatkowej.

Koszty podróży służbowych w Niemczech

W kontekście kosztów podróży służbowych w Niemczech, ważne jest rozróżnienie wykorzystywanego środka transportu. Nie ma możliwości odliczenia od podatku, jeśli podróżowano pojazdem służbowym. Jednak w przypadku podróży komunikacją publiczną lub taksówką, istnieje możliwość skorzystania z odliczenia, o ile zachowane są paragony lub bilety.

Podczas podróży służbowej można również skorzystać z własnego środka transportu. W takiej sytuacji przysługuje możliwość zastosowania stawki ryczałtowej za przejazd. Obecnie stawki prezentują się następująco:

  • samochód – 30 eurocentów/kilometr,
  • motocykl/skuter – 20 eurocentów/kilometr,
  • motorower lub rower elektryczny – 20 eurocentów/kilometr.

Koszty zakwaterowania w Niemczech

Podczas dłuższego wyjazdu służbowego w Niemczech często konieczne staje się wynajęcie pokoju hotelowego. Koszty zakwaterowania również mogą być odliczone, jednak muszą być one rzeczywiste. Warto pamiętać, że posiłki nie są uwzględniane w cenie. Jeśli rachunek za hotel jest wystawiony na Ciebie, musisz odliczyć kwotę za śniadanie, obiad lub kolację od poniesionych kosztów.

Koszty dodatkowego wyżywienia podczas podróży służbowej w Niemczech

Zgodnie z przepisami prawa, podczas niemieckiej podróży służbowej pracownik często musi ponieść dodatkowe wydatki na posiłki, które przewyższają koszty domowe. Dlatego też te nadprogramowe wydatki mogą zostać odliczone od podatku. Są one określane jako kwoty ryczałtowe, które różnią się w zależności od czasu trwania wyjazdu służbowego.

E-Doradca Analiza Finansowa