Rośnie presja płacowa w gospodarce

Rośnie presja płacowa w gospodarce

Jak podał Główny Urząd Statystyczny W styczniu br. wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły o 7,3 proc. r/r,  zatrudnienie zwiększyło się o 3,8 proc. r/r. Co oznaczają te dane?



Prezentujemy komentarz Jakuba Gontarka, eksperta z departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan

Dane o wynagrodzeniach w styczniu potwierdzają, że rośnie presja płacowa w gospodarce. Firmy są skłonne do podwyższania wynagrodzeń, bo mają coraz większe problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników i boją się, że stracą dobrych fachowców, których jeszcze zatrudniają. Jak długo może to potrwać? Według eksperta taka sytuacja może się utrzymać do końca roku. Płace zaczynają jednak rosnąć wyraźnie szybciej niż wydajność pracy, czego efektem może być wzrost presji inflacyjnej. Firmy, aby podnieść wynagrodzenia pracownikom będą podwyższać ceny swoich produktów i usług. Brak pracowników jest efektem niskiej aktywności zawodowej, wchodzenia na rynek pokolenia niżu demograficznego oraz obniżenia wieku emerytalnego. Nie widać jednak perspektywy zmiany tej sytuacji. Kończy się zasób pracowników, których możemy pozyskać zza wschodniej granicy. Dlatego należy odpowiedzialnie zaplanować politykę migracyjną, która zachęci do przyjazdu do kraju osoby z kompetencjami pożądanymi przez pracodawców.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

E-Doradca Analiza Finansowa