Co wpływa na zdolność kredytową? Dlaczego jest tak ważna

Co wpływa na zdolność kredytową? Dlaczego jest tak ważna

Odpowiednia zdolność kredytowa to pierwszy krok do zaciągnięcia takiej pożyczki, która umożliwi nam realizację wyznaczonych celów, zakup wymarzonego sprzętu lub nieruchomości. Jak zadbać o to, aby nasz scoring prezentował wysoki poziom i był atrakcyjny dla większości banków i parabanków? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź czytając niniejszy artykuł.

Co to jest zdolność kredytowa?

Rozmawiając ze znajomymi, zapewne zdarzyło Ci się usłyszeć sformułowanie: „nie mam zdolności kredytowej”. Czym jest zatem ta mityczna zdolność do zaciągania pożyczek oraz jakie parametry wchodzą w jej skład? Wyjaśniamy.

W polskim prawie wspomniana zdolność kredytowa definiowana jest jako zdolność do spłaty zaciągniętej pożyczki/kredytu. Poprzez termin spłaty rozumie się w tym przypadku uregulowanie należności wraz z odsetkami określonymi w umowie, a także opłatami dodatkowymi. Każdy z nas ma więc teoretycznie pewną zdolność kredytową, gdyż np. ma możliwość uregulowania długu o wartości 100 czy 200 zł. Niestety, gdy używamy terminu „zdolność kredytowa” w potocznym znaczeniu, zwykle na myśli mamy o wiele poważniejsze pożyczki, których udzielić może nam wyłącznie wyspecjalizowana instytucja tj. parabank lub bank. Jak zadbać o swoją zdolność kredytową i prawidłowo przeanalizować ranking kredytów gotówkowych, aby wybrać ofertę, która jest w naszym zasięgu?

Parametry wpływające na zdolność kredytową

Wiesz już, czym jest zdolność kredytowa z perspektywy prawniczej. Czas sprawdzić, co dokładnie składa się na ten status. Pozwoli nam to zrozumieć, dlaczego zdolność kredytowa jest tak ważna.

Podczas wybierania oferty kredytu lub pożyczki każdy z nas chce zmaksymalizować swoje szanse na zdobycie dodatkowych środków. Jest to problematyczne, jeżeli nasza zdolność kredytowa jest niska. Co to dokładnie oznacza?

Po pierwsze, na słabą zdolność kredytową może wpływać np. aktywne zadłużenie, szczególnie jeżeli nie uiszczamy rat w terminie. Poza tym wszelkie problemy ze stałym zatrudnieniem nie są mile widziane, zwłaszcza kiedy  aplikujemy o gotówkę w banku. Tu warto podkreślić, że pozabankowe instytucje finansowe często łagodniej spoglądają na osoby bez pracy lub o nieregularnych dochodach, dlatego jeżeli właśnie z tego powodu nie możemy uzyskać kredytowania w tradycyjnym banku, warto udać się po pomoc do alternatywnego miejsca. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jakich prywatnych firmach kredyty gotówkowe lub pożyczki ratalne są najkorzystniejsze, odpowiedź wskaże Ci porównywarka kredytów online.

Czy da się poprawić zdolność kredytową?

Pozytywną informacją dla wszystkich osób zmartwionych słabą zdolnością kredytową jest to, że parametry składające się na ten status mogą ulec zmianie. W jaki sposób skutecznie poprawić scoring i otrzymać wymarzone pieniądze? Wyjaśniamy.

Jak zapewne wiesz, najlepsze kredyty gotówkowe i hipoteczne zawsze otrzymują osoby ze stałym zatrudnieniem, stabilną sytuacją mieszkaniową oraz życiową. Warto zatem w okresie wnioskowania o kredyty zmienić swoje życie w obszarach, które są elastyczne na tyle, aby jak najlepiej wypaść w oczach asystenta bankowego. Przykładowo, jeśli dotychczas działałeś/aś na umowie zlecenie, zapytaj szefa, czy mógłby zaoferować Ci umowę o pracę. Gdy natomiast mieszkasz w wynajmowanym lokalu, co obciąża Twój budżet, zastanów się, czy nie masz możliwości wprowadzenia się na określony czas np. do rodziców, gdzie będziesz w stanie pomieszkiwać bez ponoszenia kosztów, a co za tym idzie, skupiać się wyłącznie na spłacie zaciągniętego kredytu.

Artykuł Partnera

E-Doradca Analiza Finansowa