Czy faktoring jest odpowiedni dla Twojej branży? Dowiedz się teraz!

Czy faktoring jest odpowiedni dla Twojej branży? Dowiedz się teraz!

Faktoring to wygodny i bezpieczny sposób na utrzymanie płynności finansowej w firmie, w której środki finansowe pozostają zawieszone do czasu opłacenia faktur przez kontrahentów. To usługa skierowana do firm działających w wielu branżach, zarówno dużych, jak i małych. Czy sprawdzi się ona w przypadku Twojej działalności? Warto to sprawdzić, a przy okazji dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Czym jest i jak działa faktoring?

Faktoring polega na sprzedaży faktur, zwłaszcza z długim terminem zapłaty i natychmiastową wypłatę zaliczki dla wystawiającej je firmy. Zaliczka ta może sięgać do 90% wartości całej faktury, umożliwiając firmie swobodne dysponowanie środkami finansowymi, opłacenie własnych zobowiązań, czy zakup dowolnych środków stałych. Reszta należnej kwoty wypłacana jest wtedy, gdy faktura zostanie opłacona przez klienta firmy.

Coraz częściej spotykany jest faktoring online, w ramach którego przedsiębiorstwa mogą rejestrować wystawiane faktury przez internet i niemal natychmiast otrzymywać należną zaliczkę na własne konto bankowe.

Istnieje kilka rodzajów usługi faktoringowej, które różnią się między sobą przede wszystkim odpowiedzialnością za ewentualną niewypłacalność kontrahenta. Tańszy faktoring niepełny nie przenosi tej odpowiedzialności, a firma samodzielnie dochodzi należności od dłużników. Nieco droższa usługa faktoringu pełnego wiąże się z przeniesieniem pełnej odpowiedzialności, w ramach której proces windykacyjny prowadzony jest przez faktora, czyli firmę oferującą faktoring dla przedsiębiorstw.

Jakie firmy mogą skorzystać z usługi faktoringu?

Usługa faktoringu skierowana jest zarówno do dużych i szybko rozwijających się firm, jak i nieco mniejszych, a nawet działalności jednoosobowych. Korzystają z niej firmy w wielu branżach, w tym nie tylko współpracujące z polskimi kontrahentami, ale także działające międzynarodowo.

Wiele źródeł finansowania firm wymaga weryfikacji zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. W przypadku faktoringu jednak najważniejsza jest sytuacja finansowa kontrahentów, którzy powinni terminowo opłacić wystawione faktury. To dlatego przed podpisaniem umowy faktoringu weryfikowana jest przede wszystkim sytuacja i stabilność finansowa dłużników. Dzięki temu faktoring jest dostępny również dla przedsiębiorstw dopiero wkraczających na rynek, rozwijających się, czy zmagających z różnymi problemami finansowymi i brakiem płynności.

Kiedy faktoring jest opłacalnym wyborem?

Czy faktoring to dobry wybór dla Twojej firmy? To zależy przede wszystkim od tego, czy wystawiasz faktury z długim terminem zapłaty, zawieszając w ten sposób niezbędne środki finansowe. Długi termin zapłaty faktur jest wygodny dla klientów, jednak niekoniecznie dla firmy, która musi oczekiwać na przelew środków, nierzadko zmagając się z brakiem płynności finansowej. Faktoring rozwiązuje ten problem, przekazując Ci środki natychmiastowo, a nawet zajmując się procesem windykacji w przypadku braku terminowej zapłaty należności.

Co ważne, faktoring nie obciąża zdolności kredytowej firmy. Jest to więc optymalny wybór dla przedsiębiorstw, które w przyszłości będą starać się o inne źródła finansowania i nie chcą obniżać swoich szans na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.

E-Doradca Analiza Finansowa