Kantor online - czy ma przewagę nad tradycyjną formą transakcji?

Kantor online - czy ma przewagę nad tradycyjną formą transakcji?

Walutę można obecnie wymienić w banku, kantorze stacjonarnym lub internetowym. Tylko gdzie najlepiej? To pytanie wciąż nurtuje tysiące potencjalnych klientów wspomnianych instytucji. Nie mając porównania często mylnie oceniamy dostępne na rynku formy przewalutowań, zwieść potrafi nas też zwykłe przyzwyczajenie. Choć wiemy, iż najbardziej istotną wytyczną stanowią atrakcyjne kursy, niekiedy obawiamy się tego, co nowe. Tymczasem kantor online to coś, z czym zaprzyjaźnić się warto.

Na wymianę walut warto spojrzeć zarówno przez pryzmat nowoczesnych rozwiązań, jak i obiektywnych korzyści, takich jak atrakcyjne ceny, niski spread, wygoda i bezpieczeństwo. Za sprawą postępu technologicznego wiele usług zyskało swoją wirtualną odsłonę: coraz częściej rachunki opłacamy przelewem, a ważne dokumenty wysyłamy e-mailem, zamiast iść na pocztę. Od przeszło dekady za pośrednictwem Internetu możemy też przewalutować pieniądze i zrobić to szybko, bo wirtualny kantor 24h na dobę pozwala wykonać transakcję z dowolnego miejsca na świecie. Świetnie, tylko czy poza tym komfortem transakcja online naprawdę daje nam takie korzyści jak mówią? Jak kształtują się tutaj kursy walut?

Spory spread - tradycja tradycyjnych kantorów

Niezależnie od potrzeby, a także bez względu na kwotę, zawsze warto wymienić walutę po korzystnym kursie. W tradycyjnych kantorach bywa z tym różnie, zwykle nie najlepiej. W miejscach takich jak dworce, lotniska czy okolice codziennie uczęszczane przez turystów spread walutowy, czyli standardowy koszt wymiany waluty, sięga nawet kilkudziesięciu groszy, a standardowo kilkunastu. Nie od dziś wiadomo zresztą, że kursy walut kantory stacjonarne ustalają tak, aby wyjść na swoje, a wcześniej opłacić drogi lokal, pracowników itd. Świadczący usługi online Internetowykantor.pl wyznacza z kolei marżę na poziomie 2-3 groszy, czasem nawet mniejszą. Dodatkowym atutem korzystania z tego rozwiązania jest to, że możemy otrzymać pieniądze w formie elektronicznej, co np. dla przedsiębiorców jest niezwykłym ułatwieniem.

Banki - czy oferują lepszy kurs waluty?

„Masz to jak w banku” - względem taniej wymiany walut owo popularne powiedzenie nie do końca się sprawdza. Owszem, wymiana waluty za pośrednictwem banku jest pewna, bezpieczna, a przy tym całkiem wygodna, gdyż wcale nie wymaga od nas stawienia się w placówce. Kurs waluty, podobnie jak w kantorach, jest tutaj jednak obłożony wysokim spreadem, który powiększa koszty transakcji. Właściwie nie ma się czemu dziwić takiemu stanowi rzeczy - banki w kontekście przewalutowań nie muszą być specjalnie konkurencyjne, zarabiają bowiem na szeregu innych produktów, np. na kredytach.

Jak ma się w naszym zestawieniu e-kantor?

Dzięki pełnemu zautomatyzowaniu świadczenia usług, większość kantorów internetowych obsługuje transakcje nawet w dni wolne od pracy. Niezaprzeczalnie stanowią więc one odpowiedź na potrzeby współczesnej klienteli, która wymaga stałego dostępu do większości produktów i usług. Wymiana bezgotówkowa eliminuje również zagrożenia takie jak fałszerstwo banknotów czy kradzież. Jak jednak wygląda kwestia kursów i kosztów? Spójrzmy na tabelę jednego z liderów na polskim rynku: https://internetowykantor.pl/kursy-walut/. Kupując 1000 EUR w tym e-kantorze oszczędzamy ponad 100 zł w porównaniu do wykonania tej samej operacji w banku, a w przypadku niektórych banków może to być nawet około 200 zł. Nasz zysk możemy sprawdzać zresztą na bieżąco, za pomocą kalkulatora korzyści, zamieszczonego na stronie Internetowykantor.pl. E-kantor ten publikuje też archiwalne oraz aktualne kursy walut, co przyda się m.in. inwestorom, osobom planującym wyjazd za granicę albo spłacającym kredyt w walucie.

Choć kantory internetowe pojawiły się u nas dopiero dekadę temu, nikogo nie powinien dziwić fakt, iż w szybkim tempie zyskały setki tysięcy użytkowników. Internetowykantor.pl, niegdyś skromny start-up, dziś może pochwalić się ponad 300 tys. zadowolonych klientów, a także licznymi wyróżnieniami, zdobywszy m.in. prestiżową statuetkę Złoty Fintech 2018.

Słowa kluczowe:
kantorkurs waluty

E-Doradca Analiza Finansowa