Jak sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji?

Jak sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji?

Warto mieć świadomość, że kolizja drogowa to zdarzenie, które w wielu przypadkach nie wymaga wzywania policji. Można bowiem spisać oświadczenie sprawcy kolizji, w którym przyznaje się on do jej spowodowania. Jak sporządzić tego typu dokument? O czym należy pamiętać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.



Dlaczego warto sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji?

Jak wspomniano we wstępie oświadczenie sprawcy kolizji może zastąpić wezwanie policji na miejsce zdarzenia. Dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania? Przede wszystkim dlatego, że przyjazd policji wiąże się z wypisaniem mandatu sprawcy kolizji, niezależnie od tego, czy jest ona poważna, czy nie. Oświadczenie sprawcy jest w związku z tym sposobem na ograniczenie konsekwencji spowodowania kolizji drogowej, ponieważ w tym przypadku zobowiązuje się on jedynie do pokrycia szkody z własnego ubezpieczenia OC. Własne auto musi natomiast naprawić na swój koszt bądź z polisy AC. W tym miejscu warto pamiętać, że oświadczenie sprawcy kolizji drogowej można sporządzić wyłącznie wtedy, gdy sprawca przyznaje się do winy, a w samej kolizji nie ucierpiała żadna osoba.

Co musi zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument, który musi jasno wskazywać zarówno sprawcę, jak i poszkodowanego. Oczywiście musi również wskazywać przebieg zdarzenia oraz pojazdy, które brały w nim udział. Wskazany powinien być również numer polisy sprawcy, z którego zostanie wypłacone odszkodowanie. Jeżeli na miejscu zdarzenia są świadkowie w oświadczeniu warto również podać ich dane, ponieważ mogą być one przydatne, gdyby sprawca chciał wycofać się z oświadczenia. Warto również mieć świadomość, że kolizja drogowa zarówno z punktu widzenia sprawcy, jak i poszkodowanego to sytuacja stresowa, co może sprawić, że spisanie kompletnego oświadczenia będzie trudne. W związku z tym dobrą praktyką jest posiadanie pustego wzoru oświadczenia w schowku samochodu. Posiadanie formularza zdecydowanie ułatwi proces sporządzania dokumentu.

Oświadczenie sprawcy kolizji - o czym warto pamiętać?

Uczestnicząc w kolizji drogowej w roli poszkodowanego godzimy się na spisanie oświadczenia ze względu brak konieczności oczekiwania na policję (co może trwać nawet kilka godzin) oraz możliwość uniknięcia przez poszkodowanego mandatu. Przed wyrażeniem zgody na oświadczenie, warto jednak zweryfikować, czy sprawca posiada ważną polisę OC. W jaki sposób to uczynić? Sprawdzenie OC sprawcy jest dostępne w Internecie na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W tym przypadku wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, po czym na ekranie wyświetli się numer polisy oraz ubezpieczyciel, który ją wystawił. Inną ważną rzeczą jest sporządzenie oświadczenia w dwóch egzemplarzach lub wykonanie zdjęcia oświadczenia, co zapobiegnie ewentualnym modyfikacjom jego treści przez drugą stronę.

Podsumowując należy stwierdzić, że sporządzenie OC sprawcy nie jest trudne. Warunki stresowe powodują jednak, że można zapomnieć o ważnych informacjach, w związku z tym dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego wzoru.

Artykuł partnera

E-Doradca Analiza Finansowa