Popularność obligacji oszczędnościowych wciąż rośnie

Popularność obligacji oszczędnościowych wciąż rośnie

Jak poinformował resort finansów w sierpniu br. nabywcy indywidualni zakupili papiery o łącznej wartości 570 mln zł.

Zgodnie z danymi MF  w sierpniu 2017 roku sprzedano obligacje:

  • 2-letnie (DOS0819) – 271,0 mln zł,
  • 3-letnie (TOZ0820) – 24,3 mln zł,
  • 4-letnie (COI0821) – 233,2 mln zł,
  • 10-letnie (EDO0827) – 40,4 mln zł.

Największym zainteresowaniem nabywców cieszyły się obligacje 2-letnie, które przynoszą stały z góry znany zysk (48% udział w strukturze sprzedaży), następnie były to obligacje 4-letnie (z 41% udziałem w strukturze sprzedaży). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje, 10-letnie (7%) oraz 3-letnie (4%).

W sierpniu trwała również sprzedaż obligacji dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+, na zakup obligacji rodzinnych, przeznaczono kwotę – blisko 1,4 mln zł. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

"Wyniki sprzedaży potwierdzają, że popularność obligacji oszczędnościowych wciąż rośnie. Okres wakacyjny był pod tym względem rekordowy. Łączna sprzedaż w lipcu i sierpniu wyniosła 1,1 mld zł, co było najlepszym wynikiem od wakacji 2008 r. W samym sierpniu nabywcy indywidualni zakupili obligacje oszczędnościowe o wartości 570 mln i jest to drugi najlepszy wynik w tym roku. Łączna wartość sprzedaży od początku roku przekroczyła już 4 mld zł i jest wyższa o blisko 1,2 mld zł od analogicznego okresu zeszłego roku" – komentuje Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Źródło MFE-Doradca Analiza Finansowa