Sejm przyjął projekt ustawy stopniowo ograniczającej handel w niedziele

Sejm przyjął projekt ustawy stopniowo ograniczającej handel w niedziele

W piątek Sejm przegłosował ustawę wygaszającą handel w niedzielę. Ostatecznie zdecydowano się na pełzający zakaz. Zmiany będą wprowadzane w trzech etapach.

 


W piątek za ustawą zakazującą handlu w niedziele zagłosowało 254 posłów, 156 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi następnie do Senatu, w przypadku braku poprawek do podpisu prezydenta do podpisu.

Zanim ustawa otrzymała obecny kształt, projekt był wielokrotnie zmieniany. Ostatecznie przez najbliższe lata rząd będzie powoli ograniczał liczbę niedziel handlowych.

Projekt ustawy zakłada, że od marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 marca przyszłego roku.

– Tak naprawdę nie wiemy, jakie będą skutki szykowanych zmian, odkrywamy nowy ląd – ocenił Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu (PIH). Nikt w Europie nie próbował wprowadzić takiego rozwiązania jak u nas – zauważył Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny zrzeszającej małe sklepy Polskiej Izby Handlu.

 

Źródło: TVN BIS

 

E-Doradca Analiza Finansowa