Te dni w 2017 roku mogą wstrząsnąć polską walutą

W 2016 r. po raz pierwszy w historii Polski decyzje agencji ratingowych odbiły się w społeczeństwie szerokim echem. Warto wiedzieć, kiedy w 2017 r. instytucje te ponownie zajmą się naszym krajem.

Koniec roku to okres, w którym agencje ratingowe publikują kalendarz decyzji na rok następny. Nie robią tego z własnej woli – zmuszają je do tego regulacje Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzono po tym, jak w czasie „gorącego okresu” kryzysu zadłużeniowego, politycy spostrzegli, że niespodziewane komunikaty ze strony agencji mają spory wpływ na rynki (a pośrednio także na sondaże – w Hiszpanii czy Grecji o ratingach swego czasu mówiło się jeszcze więcej niż w Polsce).

- Zgodnie z obecnymi regulacjami, na które wpływ miały także ustalenia G20, ratingi mogą być publikowane jedynie po piątkowym zamknięciu giełd. Dla jednego kraju jedna agencja może wydać maksymalnie trzy decyzje ratingowe w roku (odstępstwo od tej reguły możliwe jest jedynie w wyjątkowych przypadkach) – tłumaczy Michał Żuławiński, analityk Bankier.pl.

- Dodatkowo, każdy kraj powinien być poddawany przeglądowi przynajmniej raz na pół roku. Nie musi to oznaczać koniecznie zmiany ratingu czy perspektywy – choćby w przypadku Polski w 2016 r. zdarzało się, że agencja nie zabierała głosu, choć wskazywał na to kalendarz. Warto też pamiętać, że agencje muszą poinformować oceniany rząd o swojej decyzji najpóźniej w dniu roboczym poprzedzającym publikację decyzji o ratingu – dodaje Żuławiński.

 

2017 rok zaczniemy aż od dwóch przeglądów ratingów dla Polski. 13 stycznia głos zabiorą Fitch i Moody’s. Agencja S&P, jedyny przedstawiciel „wielkiej trójki”, który zdecydował się na obniżenie ratingu Polski, po raz pierwszy zajmie się naszym krajem 21 kwietnia. Pozostałe terminy zamieszczamy w tabeli.

Źródło: Bankier.pl

Słowa kluczowe:
rankingratingwaluta

E-Doradca Analiza Finansowa