Nowy premier i wiele gospodarczych zapowiedzi

Nowy premier i wiele gospodarczych zapowiedzi

Nowy premier i wiele gospodarczych zapowiedzi

Nowy premier Mateusz Morawiecki złożył podczas dzisiejszego expose wiele gospodarczych obietnic. To m.in. wzmocnienie roli Polski w światowej gospodarce, podniesienie płac oraz wsparcie przedsiębiorców. Zapowiedział dynamiczny rozwój gospodarczy, ale jednocześnie wiele wyzwań.

Wczoraj, tj. w poniedziałek 11 grudnia br. minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki został powołany na nowego szefa rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dzisiaj wygłosił w sejmie expose.

Kapitalizm oszczędności

- Jesteśmy i będziemy częścią Zachodu, ale to nie oznacza, że musimy zgadzać się na ten model. My chcemy podmiotowej roli Polski w gospodarce, a nie peryferyjnej. Dlatego wciąż jeszcze wiele pracy przed nami. Potrzebujemy dzisiaj przejścia od kapitalizmu konsumpcji na kredyt - który zagraniczne instytucje zainstalowały tutaj na początku lat 90. - do kapitalizmu oszczędności i inwestycji. To jest walka o polską własność i polski kapitał - zapowiedział Morawiecki.

Coś dla małych i średnich firm

Premier Morawiecki zapowiedział, że wkrótce zostanie przedstawiony pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze.
- Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro-, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionom Polaków. Dla małych i średnich przedsiębiorców mam ważne przesłanie: wszyscy uczciwi przedsiębiorcy mogą oczekiwać dbałości o otoczenie prawne, a jednocześnie równych zasad konkurencji (...). Wkrótce zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, z Konstytucją Biznesu na czele - zapowiedział premier.

Morawiecki powiedział, że bez państwa i jego instytucji wolny rynek nie obroni się przed korupcją, przed wyłudzeniami podatków, przed monopolami czy przed nieuczciwą konkurencją z zagranicy.

Dalsze uszczelnianie systemu 

Morawiecki przypomniał, że tylko w tym roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 30 mld zł. - To więcej niż w okresie poprzednich 9 lat. To się udało dzięki rozbiciu mafii VAT-owskich - mówił.

- W nowym polskim modelu gospodarczym i społecznym pokazujemy Europie, jak można łączyć solidarność społeczną z dynamicznym rozwojem gospodarczym. To my na europejską agendę wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi. To Polska walczy dzisiaj o ukończenie budowy wspólnego rynku i zapewnienie pełnej swobody świadczenia usług. To my, pokazując nasz sukces w walce z karuzelami VAT, wywołaliśmy dyskusję w Europie. A cała Europa traci 160 mld euro rocznie na VAT. To jest więcej niż budżet europejski - dodał.

Rozwój transportu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w expose tworzenie w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie. - Jedną z takich strategii jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. To kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce, to nie tylko szansa dla sektora lotniczego, to też rozbudowa sieci kolejowej - mówił szef rządu.

Przekonywał, że to pierwszy krok ku stworzeniu w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, otwartego również na takie innowacje jak transport autonomiczny czy koleje próżniowe. - Centralny Port Komunikacyjny to będzie nasza Gdynia w sercu Polski, nasza Gdynia w sercu Europy - podkreślił Morawiecki. Premier mówił też o potrzebie odbudowy portów morskich - w Trójmieście, Szczecinie i Świnoujściu. W ostatnim z tych miast ma powstać - przypomniał - także tunel łączący je z resztą Polski. - To będzie kolejny bardzo ważny krok na drodze do utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy - dodał.

Ponadto premier zapowiedział m.in.:

  • nadrabianie zaległości w sferze gospodarki mieszkaniowej, czyli program tanich mieszkań
  • rozbudowę infrastruktury gazowej dla większego bezpieczeństwa energetycznego
  • wyższe płace dla kobiet
  • innowacyjność i cyberbezpieczeństwo
  • nauczanie branżowe
  • dbałość rządu o ład przestrzenny i wsparcie samorządów.


Źródło: TVN BIS

E-Doradca Analiza Finansowa