Nowy premier i wiele gospodarczych zapowiedzi

Nowy premier i wiele gospodarczych zapowiedzi

Nowy premier Mateusz Morawiecki złożył podczas dzisiejszego expose wiele gospodarczych obietnic. To m.in. wzmocnienie roli Polski w światowej gospodarce, podniesienie płac oraz wsparcie przedsiębiorców. Zapowiedział dynamiczny rozwój gospodarczy, ale jednocześnie wiele wyzwań.

Wczoraj, tj. w poniedziałek 11 grudnia br. minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki został powołany na nowego szefa rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dzisiaj wygłosił w sejmie expose. Wśród wielu aspektów działania swojego gabinetu do najważniejszych punktów zalicza z pewnością kwestię wzmacniania gospodarczej roli Polski, ale na własnych zasadach. Ważnym, bo zapowiadanym przez premiera jeszcze jako ministra finansów zadaniem rządu będzie wprowadzenie regulacji przyjaźniejszych dla prowadzenia działalności przy jednoczesnym kontynuowaniu walki z wyłudzeniami w ramach uszczelniania systemu podatkowego, którego premier był orędownikiem jeszcze na poprzednim stanowisku także na forum europejskim.

Kapitalizm oszczędności

- Jesteśmy i będziemy częścią Zachodu, ale to nie oznacza, że musimy zgadzać się na ten model. My chcemy podmiotowej roli Polski w gospodarce, a nie peryferyjnej. Dlatego wciąż jeszcze wiele pracy przed nami. Potrzebujemy dzisiaj przejścia od kapitalizmu konsumpcji na kredyt - który zagraniczne instytucje zainstalowały tutaj na początku lat 90. - do kapitalizmu oszczędności i inwestycji. To jest walka o polską własność i polski kapitał - zapowiedział Morawiecki.

Coś dla małych i średnich firm

Premier Morawiecki zapowiedział, że wkrótce zostanie przedstawiony pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze.
- Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro-, małe i średnie firmy, które dają utrzymanie milionom Polaków. Dla małych i średnich przedsiębiorców mam ważne przesłanie: wszyscy uczciwi przedsiębiorcy mogą oczekiwać dbałości o otoczenie prawne, a jednocześnie równych zasad konkurencji (...). Wkrótce zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, z Konstytucją Biznesu na czele - zapowiedział premier.

Morawiecki powiedział, że bez państwa i jego instytucji wolny rynek nie obroni się przed korupcją, przed wyłudzeniami podatków, przed monopolami czy przed nieuczciwą konkurencją z zagranicy.

Dalsze uszczelnianie systemu 

Morawiecki przypomniał, że tylko w tym roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 30 mld zł. - To więcej niż w okresie poprzednich 9 lat. To się udało dzięki rozbiciu mafii VAT-owskich - mówił.

- W nowym polskim modelu gospodarczym i społecznym pokazujemy Europie, jak można łączyć solidarność społeczną z dynamicznym rozwojem gospodarczym. To my na europejską agendę wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi. To Polska walczy dzisiaj o ukończenie budowy wspólnego rynku i zapewnienie pełnej swobody świadczenia usług. To my, pokazując nasz sukces w walce z karuzelami VAT, wywołaliśmy dyskusję w Europie. A cała Europa traci 160 mld euro rocznie na VAT. To jest więcej niż budżet europejski - dodał.

Rozwój transportu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w expose tworzenie w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie. - Jedną z takich strategii jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. To kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce, to nie tylko szansa dla sektora lotniczego, to też rozbudowa sieci kolejowej - mówił szef rządu.
- Centralny Port Komunikacyjny to będzie nasza Gdynia w sercu Polski, nasza Gdynia w sercu Europy - podkreślił Morawiecki. Premier mówił też o potrzebie odbudowy portów morskich - w Trójmieście, Szczecinie i Świnoujściu. W ostatnim z tych miast ma powstać - przypomniał - także tunel łączący je z resztą Polski. - To będzie kolejny bardzo ważny krok na drodze do utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy - dodał.

Ponadto premier zapowiedział m.in.:

  • nadrabianie zaległości w sferze gospodarki mieszkaniowej, czyli program tanich mieszkań
  • rozbudowę infrastruktury gazowej dla większego bezpieczeństwa energetycznego
  • wyższe płace dla kobiet
  • innowacyjność i cyberbezpieczeństwo
  • nauczanie branżowe
  • dbałość rządu o ład przestrzenny i wsparcie samorządów.


Źródło: TVN BIS

E-Doradca Analiza Finansowa